Niebo leje wiadrami. 10, 20, 50 czy 100 - ile mm deszczu to dużo?
IMGW bije na alarm: na południu kraju spadnie nawet 70 mm deszczu – miesięczna norma w kilka godzin. Ile to właściwie wody i dlaczego 50 mm oznacza już ryzyko powodzi błyskawicznej? Sprawdzamy, co mówią milimetry opadu i gdzie śledzić nadciągające burze.

IMGW ostrzega: na południu Polski w ciągu doby może spaść od 50 do 70 mm deszczu, a burzom towarzyszyć będą porywy do 70 km/h i lokalnie grad. - To siedem 10‑litrowych wiader na każdy metr kwadratowy - obrazowo tłumaczy rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z Radiem ZET. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wysłało alerty o możliwych podtopieniach. W piątek strefa opadów przesunie się ku południowym krańcom kraju, w sobotę sytuację uspokoi klin wyżowy, ale wcześniej lokalnie spadnie miesięczna norma w kilka godzin.
Czy 50 mm deszczu to dużo?
Meteorolodzy mierzą deszcz w milimetrach wysokości słupa wody. Co właściwie oznaczają te liczby? Wbrew pozorom przeliczenie jest niezwykle proste: 1 mm opadu = 1 litr wody na metr kwadratowy. W klimacie Polski (rocznie średnio ok. 600 mm opadu) norma dobowa w ciepłym półroczu to zwykle 2-3 mm - przyjemny, równomierny deszcz. 10 mm to już solidny, kilkugodzinny opad. 20-30 mm oznacza ulewę, po której studzienki zaczynają się dławić, ale dobrze chłonąca gleba jeszcze daje radę. 50 mm w kilka godzin bywa krytyczne: rowy melioracyjne i ulice mogą zamienić się w strumienie, a w terenach górskich rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej.
70 mm i więcej to wartości, które IMGW klasyfikuje jako "nawalne". Przy stacjonarnej burzy mogą spaść na niewielki obszar, powodując lokalne kataklizmy, choć kilkanaście kilometrów dalej jest... sucho jak pieprz. Właśnie z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia dziś na południu kraju.
Gdzie teraz pada? Przydatne aplikacje
Gdy prognozy pogody wskazują na szybką zmianę pogody, warto mieć przy sobie aplikacje i strony z radarami pogody.
- IMGW‑PIB Meteo - darmowa aplikacja instytutu; pokazuje ostrzeżenia i animację radarową z dokładnością do 5 minut.
- RainViewer - agreguje dane europejskich radarów, umożliwia prognozę toru komórek opadowych na kolejną godzinę.
- Windy - poza wiatrem ma warstwę "Radar & Satellite"; model ECMWF (ten sam, na który powołuje się IMGW) pozwala śledzić prognozowane sumy opadów do 10 dni.
- Pogoda Interia - jedna z popularniejszych aplikacji pogodowych w Polsce. Znajdziemy tam nie tylko aktualne prognozy, ale także ostrzeżenia czy radar opadów.
Źródła: IMGW ,RCB alerty, Radio ZET, Interia