Przyszły silne mrozy, na Suwalszczyźnie zakwitło jezioro. Wygląda niesamowicie

W wyniku wystąpienia silnych mrozów, na jednym z jezior Pojezierza Suwalskiego można było zobaczyć lodowe kwiaty - zjawisko bardziej charakterystyczne dla obszarów polarnych.

Niska temperatura sprzyja pojawianiu się niezwykłych form lodowych
Niska temperatura sprzyja pojawianiu się niezwykłych form lodowychZdjęcie ilustracyjne/Lubuscy łowcy Burz/Facebook/ChristelPixabay.com

Gdy temperatura spada poniżej 0 st. C poniżej zera, woda zamarza, tworząc przeróżne formy. Szyby pokryte szronem, drzewa pokryte szadzią potrafią zachwycić niejednego obserwatora. Znacznie rzadziej spotykanym w Polsce zjawiskiem są lodowe kwiaty, które mogą pojawić się na powierzchni wody. Silne mrozy, które nawiedziły Polskę, sprawiły, że temperatura osiągnęła odpowiedni poziom, by tego typu formy pojawiły się na jeziorach, a przynajmniej na jednym, na Pojezierzu Suwalskim.

W ostatnich dniach, w kilku miejscach, m.in. w Suwałkach, temperatura spadła poniżej 20 stopni poniżej zera. To spowodowało, że na jednym z okolicznych jezior pojawiły się niezwykłe formy przypominające kwiaty. Zdjęcie udostępnili Lubuscy Łowcy Burz na swoim profilu w mediach społecznościowych.

W jaki sposób powstają lodowe kwiaty?

Jak można się domyślić, lodowe kwiaty w rzeczywistości są kryształkami lodu. Najczęściej można je spotkać na powierzchni oceanów mórz i jezior w obszarach polarnych. W niskiej temperaturze (poniżej ok. -22 st. C) chropowata powierzchnia lodu staje się swego rodzaju serią jąder kondensacji, na których pojawiają się pierzaste struktury o wysokości do kilkunastu cm.

Przypowierzchniowa warstwa lodu ulega sublimacji, czyli wyparowaniu. Następnie zimna, ciężka para wodna stykając się z powierzchnią lodu, ulega resublimacji (czyli zamienia się od razu w lód) i tworzy malownicze wykwity.

Spotyka się je najczęściej na młodym lodzie w warunkach atmosferycznych, które dają odpowiednią różnicę temperatury powierzchni lodu i powietrza. Gdy ten staje się grubszy, górna powierzchnia lodu ochładza się i wykwity przestają się tworzyć. To oznacza, że zjawisko to występuje w ciągu kilku pierwszych dni pokrycia powierzchni wody lodem.

Lodowe kwiaty charakteryzują się dużą zawartością soli i są domem dla... mikroorganizmów. Gdy naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego stopili jeden lodowy kwiat, okazało się, że w 1-2 ml cieczy zawiera około miliona bakterii.

Lodowe kwiaty mogą mieć różne kształty

Wpływ mają na to temperatura powietrza oraz poziom nasycenia parą wodną. Mogą tworzyć rozgałęzione kryształy w kształcie drzew, gwiazd bez bocznych rozgałęzień lub mogą być bardziej "zbrylone" gdy kryształki lodu są częściowo stopione.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Kobiety biorą do ręki karabin. Chcą być gotoweDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas