Zima w Polsce zaczęła się 1 grudnia. Ta meteorologiczna

Właśnie dzisiaj zima oficjalnie się zaczyna. Termometry pokazują niskie temperatury, a za oknem możemy zobaczyć śnieg. Jednak to nie jedyny czynnik, który wyznacza początek tej mroźnej pory roku. Odkryj, dlaczego 1 grudnia rozpoczyna się zima meteorologiczna oraz jak długo trzeba będzie czekać na początek zimy kalendarzowej.

Kiedy zaczyna się zima meteorologiczna?

Zimę meteorologiczną ustanowili meteorolodzy i klimatolodzy. Ze względu na nazwę, nie powinna być to dla nikogo niespodzianka. Badacze wyznaczyli własny termin początku zimy ze względu na dane statystyczne. Dzięki stałej dacie, są oni w stanie badać i obliczać wysokość średnich temperatur w ciągu roku. W odróżnieniu od zimy astronomicznej czy fenologicznej data rozpoczęcia zimy meteorologicznej jest niezmienna, Jest to wygodniejsze rozwiązanie dla specjalistów. 

Warto pamiętać, że w różnych krajach okres zimy meteorologicznej może się różnić. W Polsce przyjmuje się, że rozpoczyna się ona 1 grudnia i trwa do końca lutego.

Reklama

Zima meteorologiczna a zima kalendarzowa

Początek zimy kalendarzowej jest również stałą datą — każdego roku wypadają tego samego dnia. Ich głównym założeniem jest użyteczność w nauczaniu podstaw geografii. Zima kalendarzowa rozpoczyna się 22 grudnia i trwa do 21 marca.

Jakie rodzaje zimy wyróżniamy?

Kolejnym rodzajem zimy, który wyróżniamy, jest zima astronomiczna. Jej rozpoczęcie obliczane jest na podstawie górowania Słońca w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, który znajduje się na południowej półkuli. Zależna jest od tego długość dnia i nocy. W tym roku początek zimy astronomicznej pokrywa się z datą rozpoczęcia zimy kalendarzowej — wypada on 22 grudnia. To wtedy możemy się spodziewać najkrótszego dnia roku. Będzie on trwał jedynie 7 godzin i 39 minut. Noc natomiast potrwa 16 godzin.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj zimy, który warto uwzględnić. Jest to zima fenologiczna. Określana jest przez rytm przyrody, a jej początek wyznaczony jest przez pojawienie się pierwszych silnych przymrozków. Wegetacja roślin jest w tym okresie w dużym stopniu lub całkowicie zahamowana.

Zobacz także:

Nadciąga potężna śnieżyca. Początek już niedługo

5 sposobów na zaoszczędzenie ciepła. Różnicę szybko zobaczysz na rachunkach

Zima torpeduje rozrywki w Polsce. Seryjnie odwołują mecze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima | pory roku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama