Kiedy jest najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2024 roku?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Choć kalendarz wciąż upiera się, że mamy jesień, natura już szykuje się do zimowego snu. Przesilenie zimowe w 2024 roku, czyli najkrótszy dzień i najdłuższa noc, przypadają na 21 grudnia. Wtedy też rozpoczyna się astronomiczna zima.
Spis treści:
Kiedy jest przesilenie zimowe w 2024 roku?
Najkrótszy dzień w roku na półkuli północnej wypada podczas przesilenia zimowego. Jest to moment, w którym Słońce znajduje się w punkcie najdalej wysuniętym na południe — jest wtedy nad Zwrotnikiem Koziorożca. Dla nas oznacza to, że Słońce znajduje się na niebie najniżej w ciągu całego roku.
Na półkuli południowej jest z kolei początkiem lata, a dzień trwa tam wtedy najdłużej.
Najkrótszy dzień w roku powiązany jest z pierwszym dniem zimy. Wyznacza on początek zimy astronomicznej, która potrwa do 20 marca. Nie należy jednak mylić go z zimą kalendarzową czy meteorologiczną. Zima kalendarzowa rozpoczyna się 22 grudnia i trwa zawsze trzy miesiące.
Z kolei zima meteorologiczna zaczyna się 1 grudnia, aby ułatwić specjalistom badanie i obliczanie danych statystycznych.
Ile godzin trwa najkrótszy dzień w 2024 roku?
W 2024 roku najkrótszy dzień wypada w sobotę 21 grudnia. Jego długość zmienia się w zależności od regionu Polski, w którym jesteśmy.
W punkcie najbardziej wysuniętym na północ potrwa on ok. 7 godzin i 10 minut, a na południe 8 godzin i 15 minut.
Najdłuższa noc tego roku będzie trwała ok. 16 godzin.
Kiedy dni będą dłuższe od nocy?
Po przesileniu zimowym dni zaczną się wydłużać. Zjawisko to jest wynikiem zmiany nachylenia osi Ziemi względem jej orbity wokół Słońca.
Ziemia nie obraca się wzdłuż prostej osi, ale jest lekko nachylona w stosunku do swojej orbity. Przez to w ciągu roku różne części naszej planety otrzymują różne ilości światła słonecznego, co prowadzi do zmiany długości dnia i nocy.
Dla naszej półkuli przesilenie zimowe jest momentem, w którym znajdujemy się najdalej od Słońca. Przez to widzimy je na niebie w najniższym możliwym punkcie, a noc trwa wtedy najdłużej. Po tej dacie, z dnia na dzień, kąt, pod którym padają promienie słoneczne, będzie się zmieniał, a Słońce zacznie stopniowo wznosić się coraz wyżej na niebie. Zaczniemy otrzymywać więcej światła, a dni staną się dłuższe.
Przełomowym momentem będzie równonoc wiosenna, podczas której długość nocy i dnia będą wynosić tyle samo. W 2025 roku wypada ona 20 marca. Od tego momentu długość dnia będzie wynosiła więcej niż długość nocy, a swój szczyt osiągnie podczas przesilenia letniego.