Zrób to z oknem przed zimą, a skończą się przeciągi w domu
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Większość nowoczesnych okien posiada regulację trybu zimowego i trybu letniego. Z pierwszej opcji warto skorzystać szczególnie gdy przychodzi okres grzewczy. Wyjaśniamy, jak ustawić okna na zimę, żeby nie było przeciągów. Na tym sposobie dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze.
Tryb zimowy i tryb letni w oknie
W nowe okna z tworzywa sztucznego wmontowywany jest tryb zimowy i tryb letni. Pozwala to na samodzielną regulację stopnia docisku skrzydła do ramy, a tym samym na optymalizację temperatury w pomieszczeniach. Takie działanie zapewnia pożądany przepływ powietrza z zewnątrz do środka, a zimą zapobiega występowaniu przeciągów.
Używając trybu letniego w oknie, zmniejszamy stopień docisku skrzydła do ramy. Dzięki temu cyrkulacja powietrza poprawia się, w pomieszczeniu robi się chłodniej i lepiej się oddycha. W czasie upałów to kluczowa zmiana, bo pozwala na poprawę warunków w mieszkaniu, bez konieczności otwierania okien, przez które wpadałoby gorące powietrze.
Tryb zimowy w oknie to natomiast większy docisk skrzydła do ramy. Okna stają się szczelniejsze i do środka nie przedostaje się chłodne powietrze. Skutkuje to efektywnością ogrzewania pomieszczeń i mniejszym zużyciem energii na ogrzewanie. Co za tym idzie, zmniejszają się rachunki za ciepło, a zwiększa się komfort domowników.
Jak ustawić okno na zimę?
Prawidłowe ustawianie okna na zimę zaczynamy od sprawdzenia, który tryb obecnie jest używany. Stopień regulacji kontrolujemy, wykorzystując rolki regulujące, które nazywane są również czopami czy grzybkami. Mogą mieć one różne kształty, jednak zwykle są okrągłe, sześciokątne lub ośmiokątne. Na elemencie zaznaczona będzie kreska lub kropka, wskazujące pozycję okna.
Jeśli okno ustawione jest na tryb zimowy, kreska będzie równoległa do podłoża, a kropka będzie umieszczona blisko uszczelki. W przypadku trybu letniego, kreska będzie ustawiona prostopadle do podłoża, a kropka oddali się od uszczelki.
Może wystąpić także oznaczenie w postaci kółek o różnej średnicy. Czym większa średnica okręgu, tym przepływ powietrza będzie większy i odwrotnie. W przypadku, gdy kółka będą małe, oznacza to, że ustawiony jest tryb zimowy w oknach.
Ustawiony tryb sprawdzimy zarazem bez otwierania okna. Wystarczy, że w miejsce łączenia się skrzydła i ramy podstawimy palącą się świeczkę. Poprzez obserwację ruchu płomienia łatwo będzie wywnioskować, z jakiego ustawienia obecnie korzystamy.
Aby ustawić okno na zimę, należy sięgnąć po odpowiedni klucz. Do grzybka dostosujmy odpowiedniej wielkości klucz płaski. Przy trzpieniach sięgnijmy po klucz typu imbus. W szczególnych przypadkach konieczne będzie zakupienie specjalnego klucza, ale mogą też wystarczyć zwykłe kombinerki lub palce.
Gdy wcześniej ustawiony był tryb letni, tryb zimowy na oknie ustawiamy, przekręcając rolkę o 180 st. w prawą stronę. Dzięki temu rama zostanie dociśnięta, a przepływ powietrza zmniejszy się i zapobiegniemy powstawaniu przeciągów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!