Amerykanie zestrzelili własny myśliwiec. Trwa dochodzenie

Marcin Jabłoński

Oprac.: Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Samolot Marynarki USA został zestrzelony nad Morzem Czerwonym w wyniku "bratobójczego ognia”. Pilot i oficer systemów uzbrojenia maszyny bezpiecznie się katapultowali. Jeden ma niewielkie obrażenia.

Amerykanie zestrzelili własny myśliwiec. Trwa dochodzenie w sprawie
Amerykanie zestrzelili własny myśliwiec. Trwa dochodzenie w sprawieU.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class August ClawsonWikimedia Commons

Amerykanie zestrzelili własny myśliwiec. Załoga przeżyła

O zdarzeniu donoszą amerykańskie media, powołując się na oświadczenie Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie (CENTCOM). Rano 22 grudnia samolot serii F/A-18 wystartował z lotniskowca USS Harry S. Truman z Carrier Strike Group, wykonującym operacje nad Morzem Czerwonym. Nagle jednak został trafiony pociskiem, wystrzelonym przez znajdujący się w pobliżu krążownik rakietowy Gettysburg.

Na szczęście dwóm załogantom samolotu udało się katapultować. Jeden z nich ma niewielkie obrażenia. Jak donosi Reuters amerykańska armia już wszczęła dochodzenie w celu wyjaśnienia tego incydentu.

CENTCOM kilka godzin przed incydentem poinformowało, że Carrier Strike Group wykonało 21 grudnia bombardowanie pozycji bojówek Huti w Jemenie. To część operacji amerykańsko-europejskiej koalicji, która od roku stara się zapewnić bezpieczny przepływ statków na obszarze Morza Czerwonego. Nie ma potwierdzenia, że zestrzelony samolot miał wziąć udział w operacji bojowej.

Trudno ocenić, dlaczego doszło do pomyłki. Amerykańskie wojsko podało jednak, że wcześniej ich samoloty i okręty zestrzeliły dziesiątki pocisków rakietowych i dronów, wystrzelonych przez Huti. Możliwe, że w nawale ataku marynarze przez przypadek wzięli sojuszniczą maszynę za wroga, pomimo oznaczeń identyfikacyjnych.

Co potrafi myśliwiec F/A-18

Zestrzelony samolot to dwumiejscowy F/A-18F Super Hornet, którego model wszedł do służby w 2001 roku. Obecnie to jedna z najważniejszych maszyn amerykańskiej marynarki wojennej. Służy zarówno do misji dominacji powietrznej, precyzyjnych ataków naziemnych, jak i bliskiego wsparcia.

Załoga samolotu F/A-18F Super Hornet składa się z pilota i siedzącego za nim oficera systemów uzbrojenia, który koordynuje często wszystkie fazy misji, oraz odpowiada za obsługę zarówno uzbrojenia, jak i środków obronnych samolotu. Koszt jednego F/A-18F Super Hornet wynosi ok. 67,4 mln dolarów.

Samolot F/A-18F Super HornetKen H / @chippyho / Flickr / CC-BY SA 2.0Wikimedia Commons

Parametry taktyczno-techniczne samolotu:

  • Producent: Boeing
  • Długość: 18,5 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 13,7 m
  • Wysokość: 4,9 m
  • Maksymalna masa startowa: 29932 kg
  • Napęd: 2x silniki turboodrzutowe F414-GE-400
  • Prędkość maksymalna: 2205 km\h
  • Pułap: 15 km
  • Uzbrojenie: Działko M61A1/A2 Vulcan 20 mm i 11 punktów podwieszenia arsenał w różnych konfiguracjach: pociski powietrze-powietrze (np. AIM 9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM), pociski powietrze-ziemia (np. AGM-84 Harpoon, AGM-158 JASSM) czy bomby (JDAM, Paveway)

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas