Amerykańska marynarka tworzy pianki dla nurków ze „sztucznym tłuszczem”

Wieloryby, foki i inne morskie ssaki świetnie radzą sobie z zimnymi wodami arktycznych mórz… nie to co ludzie. Wynika to oczywiście z przewagi, jaką daje im gruba warstwa tłuszczu i z tego pomysłu chce skorzystać amerykańska marynarka.

US Navy opracowuje właśnie „sztuczny tłuszcz”, który pozwoli nurkom na pracę w mroźnych warunkach przez długie godziny. Projekt sponsorowany przez Office of Naval Research jest owocem współpracy MIT oraz George Mason University. Ten wykorzystuje standardowe pianki do nurkowania, w które wtłoczone są gazy obojętne, które trzykrotnie zwiększają odporność nurka na hipotermię.

Do tej pory nurkowie, by chronić się przed hipotermią, używali różnych pianek, w zależności od tego, jak zimna jest woda. Najpopularniejsze modele wykorzystywały neopren oraz cienką warstwę wody podgrzewanej przez ciało nurka, co dawało ochronę w wodach o temperaturze od 10 do 25°C.

Reklama

Takie rozwiązanie jest praktyczne, ale też bardzo ograniczone w zakresie czasu, jaki możemy spędzić w zimnej wodzie, dlatego też amerykański zespół pracuje nad nowym rozwiązaniem tego problemu, oferując lepsze zabezpieczenie przez chłodem. To pozwolić ma na trzykrotne wydłużenie czasu pracy w niskich temperaturach.

Modyfikacja zakłada zastąpienie powietrza uwięzionego w piance neoprenowej obojętnymi gazami, takimi jak ksenon czy krypton, dzięki którym neopren zachowywać będzie się jak sadło morskich zwierząt, zatrzymując ciepło nurka. Dokonywane to będzie poprzez umieszczanie zwykłej pianki w specjalnie przygotowanym zbiorniku o rozmiarze beczki piwa, w którym wtłaczane będą gazy. Po kilku godzinach, te przenikną w kombinezon, wypychając jednocześnie powietrze.     

Zdaniem twórców, taka pianka stanowić będzie skuteczną ochronę w temperaturze 10°C przez godziny, a nie jak dotychczas minuty. Zabieg nie jest jednak permanentny i trzeba go powtarzać co 20 godzin, a kombinezony można będzie przygotowywać wcześniej i przechowywać w szczelnie zamykanych torbach, które uchronią przed wyciekiem gazu do ich otwarcia.

Pianki tego typu jak na razie testowane są w laboratoryjnych warunkach, ale niedługo sprawdzane mają być przez wojskowych i cywilnych nurków, więc nie powinniśmy zbyt długo czekać aż trafią do użycia.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama