Bojowe „morskie pociągi” pojawią się na oceanach. Pentagon tworzy dziwny projekt

DARPA to agencja, która odpowiedzialna jest w armii Stanów Zjednoczonych za najbardziej futurystyczne projekty. Właśnie jest w trakcie tworzenia kolejnego projektu, jeszcze bardziej dziwnego. Chodzi morza i oceany.

Pentagon ostatnimi czasy mocno stawia w lotnictwie na technologie sztucznej inteligencji i drony. Podobnie chce w najbliższym czasie zastosować to również w przypadku marynarki wojennej. Chodzi tutaj o technologie okrętów typu Unmanned Surface Vehicle (USV), które mają przemieszczać się po morzach i oceanach jako „morskie pociągi”.

Pod tym enigmatycznie brzmiącym określeniem znajduje się pomysł połączenia ze sobą kilku bezzałogowych statków. Ma to na celu stworzenie większego organizmu, który nie tylko lepiej będzie sobie radził na akwenach w trakcie trudnych warunków pogodowych, ale również mógł wykonywać akcje na olbrzymich obszarach.

Reklama

Inżynierowie DARPA opracowują specjalne algorytmy sztucznej inteligencji na potrzeby projektu Sea Trains. Będą one pozwalały tworzyć skoordynowane działania grupy statków bez żadnego udziału człowieka. Projekt będzie realizowany przez następne 3 lata. Udział w tworzeniu prototypów będą mogły wziąć tylko amerykańskie firmy na co dzień funkcjonujące w świecie przemysłu zbrojeniowego.

Pentagon chce jak najbardziej to możliwe wyeliminować udział ludzki w działaniach na polach walki przyszłości. W czasach, w których armie najpotężniejszych krajów dysponują ją odpowiednio zaawansowanymi technologiami sztucznej inteligencji, można zacząć je wykorzystywać w praktyce, by dzięki nim lepiej realizować najróżniejsze akcje, a zwłaszcza ograniczyć straty w ludziach.

Źródło: GeekWeek/DARPA / Fot. DARPA

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama