Czym możesz uratować komuś życie?

W sytuacji krytycznej nie zawsze masz przy sobie w pełni wyposażoną apteczkę. Na szczęście zwyczajna folia spożywcza, klej, tampon czy prezerwatywa są w stanie uratować komuś życie. W jaki sposób?

Większość wie, co zrobić podczas zatrzymania krążęnia, jednak jak poradzić sobie podczas masywnego krwotoku?
Większość wie, co zrobić podczas zatrzymania krążęnia, jednak jak poradzić sobie podczas masywnego krwotoku?123RF/PICSEL

Większość osób wie, jak udzielić pierwszej pomocy podczas ataku padaczki lub zatrzymaniu krążenia. Niestety, znaczna część nie ma pojęcia co robić, w przypadku wystąpienia poważnych objawów, gdy nie mają pod ręką dobrze wyposażonej apteczki. Jak poradzić sobie w przypadku masywnego krwawienia, pomagając rannym w wypadku? W takich sytuacjach idealnie sprawdzą się rzeczy, które często masz pod ręką. Poznaj sztuczki żołnierzy wojsk specjalnych.

Wielofunkcyjna folia spożywcza

Jednym z najbardziej wielofunkcyjnych gadżetów jest zwykła, przezroczysta folia spożywcza. Możesz ją znaleźć niemal w każdym domu, wiele osób używa jej, by zachować świeżość zapakowanych na drugie śniadanie kanapek. Nie bez powodu jednak ten niepozorny przedmiot znajduje się na wyposażeniu ratowników górskich i żołnierzy.

Jak można wykorzystać folię przy udzielaniu pierwszej pomocy? Sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, gdy potrzebujesz opatrzyć rozległe zranienie. W przeciwieństwie do tradycyjnego bandaża dużo lepiej przylega do ciała, a także doskonale powstrzymuje krwawienie i zapobiega wychładzaniu przy niesprzyjających warunkach pogodowych. W przypadku poparzenia osłoni skórę przed dodatkowymi podrażnieniami i przyniesie ulgę w postaci uczucia chłodu. Możesz także użyć folii do usztywnienia złamanej kończyny, wykorzystując kij od mopa lub kawałek gałęzi i przymocowując go do uszkodzonego fragmentu ciała.

Folia spożywcza sprawdza się zwłaszcza w przypadku rozległych ran, np. klatki piersiowej 123RF/PICSEL

Ratowniczy tampon

Co prawda niewielu facetów w chwili wypadku ma pod ręką tampony higieniczne, ale jeśli tylko w pobliżu znajduje się jakaś kobieta, jest spora szansa, że w otchłani swojej torebki znajdzie przynajmniej kilka sztuk.

Do czego może przydać się ten mały, niepozorny kawałek zbitej waty? Ze względu na swoje właściwości jest w stanie zatamować niemal każdy głęboki, rozległy krwotok. Gdy nie masz pod ręką tamponów, a ktoś w pobliżu potrzebuje natychmiastowej pomocy, nie szukaj ich na siłę. Wykorzystaj wszystko, co masz pod ręką, żeby upakować ranę i zatrzymać krwawienie - kawałek materiału, ręcznik papierowy, a w ekstremalnych sytuacjach nawet grudka ziemi. W przypadku masywnego krwotoku liczy się każda sekunda.

Kleisty pomocnik

Co jeśli rana nie jest rozległa ale mocno krwawi i trudno jest zatamować kapiącą krew? W takiej sytuacji sprawdzi się tubka z klejem cyjanoakrylowym. To patent, który pierwszy raz został wykorzystany przez żołnierzy walczących w Wietnamie. Przy jego pomocy medycy radzili sobie z prowizorycznym zespoleniem organów wewnętrznych rannych żołnierzy.

Z kleju cyjanoakrylowego, znanego także pod nazwą Super Glue korzystają także niemal wszyscy modelarze, którzy często zmagają się z intensywnym krwawieniem na skutek przypadkowego przecięcia skalpelem. Dzięki właściwościom szybkoschnącym po aplikacji w miejscu przecięcia tworzy się skorupa, która tamuje dalsze krwawienie. Utrzymuje się kilka godzin, po czym odpada, pozostawiając wstępnie zasklepioną ranę.

Gdy rana nie jest rozległa, a krwawienie bardzo intensywne, świetnie radzi sobie gęsty klej cyjanoakrylowy123RF/PICSEL

Improwizowane opaski uciskowe

Rozległe obrażenia w wyniku wypadku komunikacyjnego często wymagają użycia opaski uciskowej, która zapobiegnie nadmiernej utracie krwi, zmniejszając jej dopływ do rannej kończyny. Mało kto jednak ma pod ręką profesjonalną stazę taktyczną. Czym możesz ją zastąpić?

Prowizoryczną opaskę uciskową bez problemu wykonasz przy pomocy paska do spodni, bandażu, chusty czy... prezerwatywy. Tej ostatnio możesz użyć także jako substytut rękawiczki przy udzielaniu pomocy, a po wypełnieniu zimną wodą doskonale sprawdzi się w roli chłodnego kompresu.

Znajomość nietypowego zastosowania przedmiotów codziennego użytku do udzielania pierwszej pomocy może okazać się niezwykle przydatna, gdy w sytuacji krytycznej zabraknie apteczki pod ręką. To dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, zachowaniu zimnej krwi i odrobinie wyobraźni  można sobie poradzić w niebezpiecznej sytuacji i udzielić właściwej pomocy.

Więcej o sztuczkach dotyczących nietypowych sposobów przetrwania poznasz oglądając program BBC Earth "SOS: historie przetrwania" w każdy czwartek o godz. 21:55

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas