Reklama

Desant na krakowskie Błonia

Jak co roku, w kolejną rocznicę utworzenia 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, krakowskie "Czerwone Berety" obchodzą swoje święto. W tym roku obchody te mają szczególnie uroczysty charakter.

W historii polskich wojsk powietrznodesantowych rok 2010 zapisze się jako ten, w którym krakowskie "Czerwone Berety" przeszły reorganizację i zmianę nazwy, która od 1 lipca 2010 r. brzmi - 6. Brygada Powietrznodesantowa. W ten sposób jednostka nawiązała nie tylko do spadochroniarskiego rodowodu legendarnych żołnierzy gen. Stanisława Sosabowskiego, ale także do historii swej bezpośredniej poprzedniczki - 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, powstałej w 1957 roku.

Skoki z CASY i...

W najbliższą sobotę, 25 września, na krakowskich Błoniach w czasie Spadochroniarskiego Pikniku będzie można zobaczyć pojazdy, sprzęt i wyposażenie, jakim posługują się spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej w codziennym szkoleniu w kraju, a także w trakcie wykonywania zadań poza jego granicami. Momentem kulminacyjnym Pikniku będzie desant spadochronowy żołnierzy z samolotu CASA-295M w samym centrum Krakowa, a w chwilę później szturm na obiekt z użyciem środków pozoracji pola walki.

Reklama

Zapoznaj się z dokładnym planem obchodów święta 6.BPD

... ze śmigłowca Sokół

W czasie imprezy nie zabraknie także pokazów walki wręcz oraz koncertów artystów związanych z Brygadą i środowiskiem wojskowym. Przybyli mieszkańcy Krakowa zostaną zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę, a także będą mogli zapoznać się z niektórymi elementami treningu spadochroniarzy. Cały czas będzie tez można podziwiać w powietrzu skoczków spadochronowych, skaczących ze śmigłowca W-3 Sokół, który będzie startował i lądował na Błoniach.

INTERIA.PL jest patronem medialnym imprezy

O tym, że "czerwone berety" to nie tylko twardzi faceci, ale również nie mniej twarde kobiety, przeczytasz w wywiadzie pt.: "Jestem żołnierzem, nie żołnierką".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama