Reklama

Izraelski Xaver 1000 pozwala widzieć przez ściany

Czy dom przestanie być dla nas bezpiecznym azylem? Izraelska firma Camero-Tech opracowała urządzenie, które umożliwia obserwację ludzi znajdujących się za ścianą. Xaver 1000 wykorzystuje moduł sztucznej inteligencji.

Zasłonięte okno może nie wystarczyć! Twoi sąsiedzi mogą dokładnie śledzić wydarzenia w twoim domu, jeśli tylko będą mieli najnowsze dzieło izraelskiego start-up'u Camero-Tech. Niezwykłe urządzenie Xaver 1000 przypomina potężny tablet, który po rozłożeniu przykłada się do ściany. Po chwili na ekranie widzimy sylwetki ludzi i zarysy przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu za ścianą. Jak to możliwe? Wszystko dzięki modułowi sztucznej inteligencji.

Producent zapewnia, że urządzenie radzi sobie z każdą ścianą z dowolnego materiału. Xaver 1000 wykrywa ludzi i przedmioty, po czym tworzy trójwymiarową symulację przestrzeni za ścianą, którą następnie wyświetla na ekranie. Precyzyjnie widać liczbę osób w pomieszczeniu, ich sylwetki, zarysy mebli, a także ich odległość od ściany i ogólne rozmieszczenie w przestrzeni. Izraelski detektor jest w stanie pokazać, co ludzie za ścianą robią - wyraźne są widoczne nawet poszczególne części ludzkiego ciała.

Reklama

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i wymaga minimalnego przeszkolenia. To kolejne tego typu urządzenie w ramach serii produktów "Patrz przez ściany", choć najbardziej zaawansowane technologicznie. Wcześniejsze modele nie pozwalały na przestrzenne śledzenie wnętrza pomieszczenia, a jedynie podawały orientacyjną liczbę osób w nim się znajdujących.

Urządzenie powstało na zlecenie izraelskiej armii. Podczas operacji specjalnych w budynkach często zdarza się, że żołnierze chcą wiedzieć, ilu napastników znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu. Xaver 1000 im to umożliwi. Niezwykły detektor znajdzie także zastosowanie w pracy służb ratowniczych, które będą szukać ofiar zasypanych w zawalonych budynkach. Zainteresowanie wynalazkiem izraelskiego start-up'u wyraziła także policja. Przeszukiwania przestępców ukrywających się w zamkniętych budynkach już wkrótce dzięki Xaver 1000 stanie się dziecinnie proste.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Izrael | szpiegostwo | służby specjalne | sprzęt wojskowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy