Kolejne kroki Ukrainy do kontrofensywy: Nowy system przeciwpancerny gotowy

Od kilku miesięcy siły ukraińskie zbierają sprzęt i zapasy, aby przeprowadzić kontratak na szeroką skalę we wschodniej części kraju. Ukraińscy żołnierze właśnie skończyli szkolenia w Wielkiej Brytanii i dodatkowo dostali przenośne systemy rakietowe.

Zachodnie media donoszą, że Kijów zamierza przeprowadzić kontrofensywę jeszcze w trakcie trwającej wiosny. Niektórzy eksperci twierdzą, że armia czeka, aż ustąpią wiosenne roztopy, które mocno ograniczają ruch ciężkiego sprzętu. Czekając na ten dzień, Ukraina jeszcze bardziej się dozbraja. Do naszego wschodniego sąsiada dotarły szwedzkie przenośne przeciwpancerne systemy rakietowe RBS-56 BILL. Ponadto kolejna grupa ukraińskich żołnierzy ukończyła szkolenie z obsługi dział samobieżnych AS90.

Jak donosi Mil.in.ua nie wiadomo, od którego państwa Ukraina otrzymała systemy RBS-56 - sprzęt ten wykorzystywany jest przez kilka armii. Portal sugeruje, że Szwecja mogła dostarczyć tę broń, gdyż właśnie ten kraj go opracował i wyprodukował. Ponadto wcześniej Sztokholm deklarował wysłanie pomocy wojskowej w postaci broni przeciwpancernej.

Reklama

Brytyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że kolejna grupa ukraińskich żołnierzy odbyła instruktaż z obsługi samobieżnych dział AS90 kalibru 155 mm. Jak napisało ministerstwo: "Program jest częścią trwałego zobowiązania Wielkiej Brytanii do wspierania Ukrainy w jej walce z Rosją". Szkolenie było przeprowadzane w Królewskiej Szkole Artylerii pod nadzorem brytyjskich żołnierzy i oficerów.

Program rozpoczął się na początku lutego tego roku i obejmował przeszkolenie "we wszystkich aspektach obsługi i konserwacji systemu AS90". Obecnie w Wielkiej Brytanii z obsługi zachodniego sprzętu wojskowego szkoli się około 1000 ukraińskich żołnierzy. W najbliższym czasie do Ukrainy ma dotrzeć 30 brytyjskich systemów AS90.

Co potrafi szwedzki system przeciwpancerny RBS-56 i brytyjski system AS90?

RBS-56 obecnie używany jest przez Szwecję, Łotwę, Austrię i Brazylię. Produkowany był od 1985 do 1990 roku. Wyrzutnia waży około 36 kg, jej długość wynosi 900 mm, a średnica 150 mm. Sprzęt odznacza się dużym zasięgiem, może trafiać cele oddalone o nawet 2 200 m. Pociski naprowadzane są przez system SACLOS, w którym podczas lotu rakiety, operator musi stale kierować urządzenie celownicze na wrogi cel.

Broń składa się z pocisku znajdującego się w wyrzutni, termowizyjnego celownika noktowizyjnego, i celownika dziennego oraz statywu. Pocisk może precyzyjnie uderzyć w cieńszy górny pancerz wrogiego czołgu, tak by zadać jak największe szkody.

AS90 jest opancerzoną samobieżną bronią artyleryjską, której zasięg ostrzału wynosi około 25 km. Sprzęt był produkowany w latach 1992-1995. Załoga składa się z pięciu osób, która jest chroniona przez stalowy pancerz o maksymalnej grubości 17 mm. System w ciągu zaledwie 10 sekund może oddać trzy strzały. Pojazd posiada silnik Cummins VTA903T 660 bhp V8 o mocy 660 KM. Maszyna może rozpędzić się do 55 km/h i przy pełnym zbiorniku paliwa może pokonać około 370 km.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy