Kolumna polskich BWP na Ukrainie. Ma ważną misję

Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się wozami bojowymi BWP-1. Na zdjęciach możemy zobaczyć, że pochodzą z Polski.

Byłe polskie wozy BWP-1 na Ukrainie
Byłe polskie wozy BWP-1 na Ukrainie@front_ukrainianTwitter
Byłe polskie wozy BWP-1 na Ukrainie
Byłe polskie wozy BWP-1 na Ukrainie@front_ukrainianTwitter

Ekspolskie BWP na Ukrainie

Zdjęcia byłych polskich maszyn pokazała ukraińska 152. Samodzielna Brygada Zmechanizowana. To, że mamy do czynienia z byłymi BWP-1 Wojska Polskiego zdradza kamuflaż wozów. Można wywnioskować, że ukraińska jednostka posiada dość sporą część ekspolskich wozów.

Wykorzystuje je do ważnego zadania ćwiczenia żołnierzy i podtrzymywania ich zdolności bojowych. To właśnie BWP stanowią trzon wozów bojowych ukraińskiej armii, pomimo dostaw z Zachodu amerykańskich M2 Bradley, niemieckich Marder 1A3 czy szwedzkich CV90.

Ile wozów BWP Polska dała Ukrainie?

Zanim na Ukrainę wysłano wozy bojowe zachodniej konstrukcji, państwa sojusznicze przekazywały jej właśnie wozy BWP-1 z własnych magazynów. Były to konstrukcje już wcześniej znane Ukraińcom, przestarzałe dla zachodnich armii. Stąd chcąc wesprzeć Ukrainę w pierwszych miesiącach BWP-1 były naturalnym wyborem.

Polska przekazała te wozy potajemnie w pierwszych miesiącach konfliktu. Nigdy nie podano dokładnej liczby, jednak początkowo spekulowano, że mogło to być ok. 40 wozów. Jednak w maju 2023 roku Ośrodek Studiów Wschodnich podał, że Polska prawdopodobnie wysłała na Ukrainę ponad 150 BWP-1. I nie musiał to być koniec dostaw.

BWP-1 to starzec Wojska Polskiego

BWP-1 to powstała w ZSRR pierwsza w historii konstrukcja, zakwalifikowana jako bojowy wóz piechoty. Samo to określenie, wzięło się właśnie od rosyjskiej nazwy maszyny (Boyevaya Mashina Pyekhoty). Do służby wszedł w latach 60. jako pojazd który miał transportować żołnierzy podczas pancernych szturmów, wspierając przy tym natarcie czołgów silnym uzbrojeniem w postaci półautomatycznej armaty kalibru 73 mm. Jedną z najważniejszych cech BWP-1 jest możliwość pływania.

Obecnie BWP-1 to najpowszechniejszy wóz bojowy na świecie, który powstał w licznych modyfikacjach i dał początek całej serii jego następców w Rosji. Od ponad 50 lat stanowi także podstawowy pojazd tego typu w Wojsku Polskim i prawdopodobnie nie zmieni się to przez następnych kilka lat, ze względu na opóźnienia we wprowadzeniu i rozkręceniu produkcji jego krajowego następcy - BWP Borsuk.

BWP-1 na ćwiczeniach w Trzebieniu
BWP-1 na ćwiczeniach w TrzebieniuSgt. Lauren HarrahWikimedia

Parametry taktyczno-techniczne wozu bojowego BWP-1:

  • Załoga: 3 osoby (dowódca, celowniczy, kierowca) + 8 żołnierzy
  • Długość: 6,74 m
  • Szerokość: 2,94 m
  • Wysokość: 2,15 m
  • Masa całkowita: 13200 kg
  • Broń główna: działo 2A28 Grom kalibru 73 mm
  • Broń dodatkowa: wyrzutnia pocisków kierowanych 9M14 Maljutka, sprzężony karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm
  • Napęd: silnik UTD-20 o mocy 300 KM
  • Prędkość maksymalna: 65 km/h
  • Zasięg: 600 km
Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas