Masz już "plecak ucieczkowy"? Na wypadek wojny możesz zawdzięczać mu życie
Boisz się nagłego ataku Rosji? Jeszcze dziś możesz stać się prawdziwym preppersem i przygotować swój "plecak ucieczkowy". Miej go zawsze pod ręką, aby skrócić swój czas potrzebny na ewakuację.
W mieście zawyły syreny alarmowe! Masz kilka sekund na opuszczenie swojego domu i błyskawiczną ewakuację, bo na miasto lecą wrogie pociski. Co bierzesz ze sobą? Doświadczenie pokazuje, że ludzie przeważnie tracą w takiej sytuacji głowę i w pośpiechu zabierają ze sobą zupełnie zbędne rzeczy. Kiedy potem chcą wrócić po coś potrzebnego do domu może być już za późno, bo... dom na przykład przestał istnieć! Aby uniknąć stresu i popełnienia błędów musisz stworzyć swój własny "plecak ucieczkowy".
Tylko to, co niezbędne
Pomysł "plecaka ucieczkowego" pojawił się po raz pierwszy w USA w środowisku tzw. "preppersów" (od ang. "to be prepper" - być gotowym), czyli ludzi przygotowujących się na wydarzenia nagłe jak wojna czy trzęsienie ziemi. Taki plecak powinien być zawsze pod ręką i w zasięgu wzroku, aby móc po niego sięgnąć i błyskawicznie opuścić budynek kierując się do miejsca, do którego zamierzamy się ewakuować. Nie powinien być on zbyt ciężki, bo utrudni ucieczkę. "Plecak ucieczkowy" pozwoli nam zaoszczędzić bezcenne minuty potrzebne do ucieczki z budynku, które mogą okazać się decydujące o tym, czy zachowamy życie. W plecaku powinny być rzeczy i narzędzia, które pomogą nam przeżyć kilka dni i spokojnie doczekać przybycia pomocy.
Co w plecaku?
"Plecak ucieczkowy" to najbardziej niezbędny zestaw rzeczy potrzebnych do przeżycia w ekstremalnych warunkach. Poniżej lista tego, co powinien zawierać taki plecak według uczestników jednej z amerykańskich grup "Preppersów" w mediach społecznościowych. To zestaw absolutnie najprostszy!
- Nóż myśliwski
- Latarka i zestaw zapasowych baterii
- Krzesiwo do rozpalania ognia (ew. zapalniczka lub zapałki)
- Pastylki do odkażania wody
- Gwizdek
- Kompas
- Śpiwór (opcjonalnie)
- Papierowa mapa terenu z zaznaczoną trasą ucieczki
- Rękawice robocze
- Komplet bielizny
- Pojemnik z wodą
- Pożywienie na trzy dni ( najlepiej suszone mięso, puszki oraz batony energetyczne)
- Mini zestaw wędkarski
- Metalowy kubek/miska
- Sznur
- Zestaw "łyżka + widelec"
- Apteczka
- Folia aluminiowa
- Małe krótkofalówki (opcjonalnie)
- Maska gazowa (opcjonalnie)
- Małe radio i słuchawki
Skompletowanie "plecaka ucieczkowego" (ang. Bug-out Bag) to pierwszy krok na drodze do stania się prawdziwym preppersem. Jeszcze w ubiegłym roku człowiek posiadający w domu taki plecak byłby uważany za dziwaka. Dziś wobec wydarzeń za naszą wschodnią granicą można go uznać jedynie za "przygotowanego" na najgorszy wariant przyszłości.