Myśliwce F-35 z ważną misją w Polsce. Sygnał dla Rosji
Do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku powróciły cztery włoskie myśliwce F-35A Lightning II, z misją patrolowania naszego regionu przed ewentualnym zagrożeniem.
Włoskie myśliwce stacjonują w Polsce w ramach misji Enhanced Air Policing NATO. Mają odstraszać potencjalne zagrożenie, wzmacniając region Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to szczególnie ważne w obliczu trwającej wojny w Ukrainie.
Obecne już w Malborku cztery myśliwce F-35A wraz z pilotami i technikami będą współpracować z głównie polskimi samolotami Mig-29. Jak podaje Allied Air Command obecna misja Włochów z wykorzystaniem F-35 w Polsce potrwa do lutego 2024 roku.
Po tym zastąpi je kolejna włoska jednostka już na myśliwcach Eurofighter Typhoon. Ich misja potrwa do lipca, kiedy zakończy się dyżur Włochów w Malborku. Włoskie myśliwce prowadzą misję w Polsce od sierpnia 2023 roku, rotując swoje jednostki.
F-35A nad polskim niebem
Enhanced Air Policing to niezwykle istotna operacja trwająca od 2014 roku, zwiększająca bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Głównie ma odstraszać działania Rosji m.in. w regionie Bałtyku. Chociażby wcześniejszy włoski kontyngent pomógł we wrześniu przechwycić dwa rosyjskie myśliwce Su-30, które naruszyły przestrzeń powietrzną nad morzem. 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku to niezwykle ważny obiekt dla koordynacji tych misji, dzięki któremu w Polsce stacjonuje wiele potężnych maszyn Sojuszu.
Patrole w ramach Air Policing to także wielka szansa dla polskich sił powietrznych. Współpracując z podczas patroli z różnymi pilotami na innych myśliwcach, mogą je lepiej poznać. W przypadku F-35A to szczególnie ważne, gdyż to te myśliwce trafią do naszego arsenału.
Polska otrzyma 32 myśliwce F-35A
Według planów dostawy pierwszych wielozadaniowych myśliwców F-35A Lightning II dla polskich sił powietrznych rozpoczną się w I połowie 2024 roku, gdy trafią do amerykańskiej bazy lotniczej Ebbing. Tam polscy piloci i technicy przejdą na nich szkolenie, pozwalające zdobyć umiejętności do trenowania personelu w Polsce. Pierwsze F-35 mają trafić do Polski na przełomie 2025 i 2026 roku.
Nasze siły powietrzne zakupiły 32 sztuki F-35 z całym pakietem wyposażeniowym i szkoleniowym za 4,6 mld dolarów. Wszystkie mają zostać nam dostarczone do końca 2030 roku. F-35A Lightning II będzie najnowocześniejszym samolotem polskiego lotnictwa, stanowiąc wielofunkcyjną platformę wojenną.
F-35 Lightning II to samolot bojowy 5. generacji, opracowany w technologii stealth. Służy nie tylko do walki powietrznej czy bezpośredniego wsparcia działań lądowych. Jego główną cechą jest możliwość działania we współpracy z różnymi systemami wojska. Dzięki naszpikowaniu elektronicznymi sensorami i radarami F-35 może m.in. wspomagać działania jednostek lądowych czy obrony lotniczej jako samolot wczesnego ostrzegania i zwiadu.
Podstawowe parametry F-35A Lightning II:
- Producent: Lockheed Martin
- Rok pierwszego oblotu/wejścia do służby: 2006/2015
- Długość: 15,7 m
- Rozpiętość skrzydeł: 11 m
- Wysokość: 4,4 m
- Maksymalna waga startowa: 31,800 kilogramów
- Napęd: Silnik turboodrzutowy Pratt & Whitney F135-PW-100
- Prędkość maksymalna: 1,8 Ma (1960 km/h)
- Zasięg: 1800 kilometrów
- Maksymalny pułap: 15 kilometrów
Uzbrojenie F-35A Lightning II:
- Działko: GAU-22/A kalibru 25 mm
- Pociski powietrze-powietrze: AIM-9X Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM
- Pociski powietrze-ziemia: AGM-88G AARGM-ER, AGM-158 JASSM, AGM-179 JAGM
- Bomby z ładunkiem konwencjonalnym: AGM-154 JSOW, GBU-39, GBU-53, JDAM
- Bomby z ładunkiem nuklearnym: B61 Mod 12