Myśliwce USA mają nową, potężną broń. Obawy Chin

Amerykańska marynarka wojenna pochwaliła się nową, potężną bronią, którą będą dysponować myśliwce. To prężenie muskułów przed Chinami.

Amerykańska marynarka wojenna pochwaliła się nową, potężną bronią, którą będą dysponować myśliwce. To prężenie muskułów przed Chinami.
Myśliwce USA mają nową, potężną broń. To pociski AIM-174B /US Navy / Lt.Cmdr. Kory Hughs /materiały prasowe

Amerykańska marynarka wojenna zaprezentowała zdjęcia z ćwiczeń Gray Flag. Analitycy militarni natychmiast dostrzegli nową, potężną broń, która była podwieszona pod myśliwcami F/A-18F Super Hornet. Mowa o ultranowoczesnych pociskach powietrze-powietrze AIM-174B. To najbardziej zaawansowana broń USA od przeszło dwóch dekad.

O wdrożeniu tej broni do amerykańskiego lotnictwa spekulowano już od kilku lat. Jednak dopiero teraz Pentagon pochwalił się jej przenoszeniem i użyciem podczas najnowszych ćwiczeń o kryptonimie Gray Flag. Na opublikowanych zdjęciach uwieczniono myśliwce F/A-18F Super Hornet z podwieszonymi czterema sztukami tej broni wyprodukowanych przez koncern Raytheon. Ćwiczenia zrealizowano na wybrzeżu Pacyfiku w Kalifornii.

Reklama

Myśliwce USA mają nową, potężną broń. Obawy Chin

Co ciekawe, tylko F/A-18F na razie ma być przystosowany do przenoszenia i użycia tych pocisków w boju. Jest to spowodowane faktem, że te myśliwce stacjonują na amerykańskich lotniskowcach i bardzo często są wykorzystywane do realizacji ataków typu powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. Ostatnimi czasy, kilka razy zaatakowały one cele wojskowe należące do bojowników Huti, a leżące na terenie Jemenu.

Wówczas nie używano jeszcze najnowszych pocisków AIM-174B. Są one trzymane na o wiele większe konflikty, jak np. z Chinami o Tajwan. Broń ta oferuje bowiem niesamowite możliwości. Pentagon jakiś czas temu ujawnił, że mają one spory zasięg ok. 240 kilometrów. Analitycy sugerują jednak, że z wiadomych przyczyn, armia zaniża zasięg, zatem możemy mówić o atakach na dystansie ponad 400 kilometrów.

USA mają nowe pociski powietrze-powietrze AIM-174B

Pociski mają być modyfikacją starszych rakiet Standard Missile 6 (SM-6), przystosowanych do wystrzeliwania z pokładów myśliwca. Pierwsze informacje o pracach nad tą bronią pojawiły się w 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że teraz są już gotowe do użycia w boju. Nieoficjalnie mówi się, że myśliwce z tymi pociskami już są rozmieszczane na okrętach stacjonujących w Azji.

Niewątpliwie potwierdzenie wejścia do służby pocisku AIM-174B niepokoi Chiny. To one w obliczu ewentualnego konfliktu na Pacyfiku musiałyby mierzyć się z jego potężnymi możliwościami. To ogromny problem dla władz w Pekinie i ich dotychczasowej przewagi w pociskach dalekiego zasięgu w ewentualnej walce o Tajwan.

Do tej pory Chińczycy pokazywali na nagraniach i zdjęciach swoje pociski dalekiego zasięgu PL-15 i PL21. Źródła mówiły, że mają one zasięg ponad 300 kilometrów. Zatem AIM-174B jest odpowiedzią Marynarki Wojennej USA na zapewnienia Chińczyków, że to oni mają większe zdolności ataku dalekiego zasięgu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy