Nuklearny bombowiec pojawił się pod nosem Rosji. Ruch z USA
Siły Powietrzne USA wysłały do Europy bombowce B-52H, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. Jeden z samolotów został wypatrzony nad terytorium Finlandii, co jest swoistym sygnałem prezencji sił dla Rosji. Załoga jednego z bombowców przeżyła także chwile grozy przy lądowaniu, gdy ich maszynie nagle groził pożar.
W momencie wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, do Europy przyleciały kolejne amerykańskie bombowce B-52H Stratofortress. To element rotacji europejskiego komponentu Bomber Task Force. Stanowi on strategiczną misję USA, zapewniająca wsparcie ciężkich bombowców w wielu każdym miejscu na Ziemi, gdzie Waszyngton ma swoje interesy.
Moment przylotu bombowców do Europy został pokazany przez fińskie Siły Powietrzne. Opublikowały zdjęcia jednej z maszyn, która wleciała od północy na terytorium Finlandii. Finowie od razu przeprowadzili ćwiczenia z amerykańskimi pilotami, angażując swoje myśliwce F/A-18 Hornet.
USA wysłały do Europy bombowce zdolne przenosić broń nuklearną
Na zdjęciu można było od razu zauważyć, że przelatujący B-52H posiada numer 60-0008. Przyleciał z bazy sił powietrznych Barksdale i należy do 2. Skrzydła Bombowego. Według listy sporządzonej przez Nautilus Institute for Security and Sustainability ten konkretny B-52 ma zdolności przenoszenia broni nuklearnej.
Taka prezencja bombowców B-52 w Europie to ważny element współpracy z sojusznikami, ale także sygnalizowania zdolności, jakie USA posiada w ramach głębokich uderzeń strategicznych. Podobne ruchy wysyłania ciężkich bombowców do Europy to także sygnał dla Rosji, szczególnie gdy Waszyngton wysyła w te rejony maszyny, które faktycznie mogą przenosić ładunek nuklearny.
Lądowanie B-52 z problemami
Siły Powietrzne USA w ramach trwającej rotacji wysłały do Europy dwa bombowce B-52H. Oprócz maszyny z oznaczeniem 60-0008 wysłano także 60-0024, który może przenosić tylko ładunki konwencjonalne.
Oba samoloty zaobserwowali spotterzy, gdy te lądowały w brytyjskiej bazie RAF Fairford, znajdującej się pod jurysdykcją brytyjsko-amerykańską. To miejsce, gdzie regularnie stacjonują maszyny przydzielone do misji Bomber Task Force jak właśnie B-52, ale także B-1B Lancer i B-2 Spirit.
Co ciekawe podczas lądowania B-52 mogącego przenosić ładunek nuklearny, pojawiły się problemy. Podchodząc do pasa startowego, piloci mieli nagle zgłosić sytuację awaryjną. Po dłuższym czasie udało im się wylądować i od razu wokół ich maszyny pojawiły się zastępy straży pożarnej, prawdopodobnie w razie potrzeby nagłego gaszenia pożaru.
Amerykańskie B-52 są regularnym widokiem w Europie
Bombowce B-52 stosunkowo często pojawiają się na europejskim niebie. W maju część tych bombowców z bazy sił powietrznych Minot przyleciała do RAF Fairford, stacjonując tam prawie miesiąc. W lipcu dwa bombowce B-52 przez tydzień stacjonowały w Rumunii. 11 września dwa B-52 brały udział w ćwiczeniach F2T2, które odbywały się nad Polską.
Boeing B-52 Stratofortress to amerykański bombowiec strategiczny, który wszedł do służby w latach 50. Obecnie Siły Powietrzne USA dysponują flotą 76 bombowców B-52 w najnowszej wersji H. 46 maszyn zachowało zdolności nuklearne, mogąc przenosić do 12 pocisków AGM-129 (ACMS), 20 pocisków manewrujących odpalanych z powietrza AGM-86A (ALCM) i osiem bomb.
Co ciekawe Siły Powietrzne USA chcą wykorzystywać B-52 jeszcze przez trzy-cztery dekady. Byłby to pierwszy samolot w historii, który pozostał w służbie przez cały wiek. Oznacza to jednak przejście poważnej modernizacji całej floty do wersji B-52J. Jednym z jej elementów ma być wykorzystanie nowoczesnych silników turboodrzutowych Rolls-Royce F130. Obok tego Siły Powietrzne USA rozważają propozycję przywrócenia wszystkim aktywnym B-52 zdolności przenoszenia broni nuklearnej.
Parametry taktyczno-techniczne bombowca B-52H:
- Długość: 48,5 m
- Rozpiętość skrzydeł: 56,4 m
- Wysokość: 12,4 m
- Masa całkowita: 219600 kg
- Ładunek uzbrojenia: 31500 kg
- Napęd: 8x silników turboodrzutowych Pratt & Whitney TF33-P-3/103
- Prędkość maksymalna: 1046 km\h
- Zasięg lotu: 14162 km
- Pułap: 15,1 km
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!