B-2 Spirit

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:25) Aktualizacja Poniedziałek, 19 lutego 2024 (13:13)
B-2 Spirit to amerykański strategiczny bombowiec o niewykrywalności radarowej, zbudowany przez Northrop Grumman. Jest to samolot o niskiej obserwowalności (stealth), zdolny do przenoszenia jądrowych i konwencjonalnych bomb na dalekie dystanse.
B-2 Spirit - najważniejsze informacje
Northrop Grumman B-2 Spirit. /U.S. Air Force/Adrian Pingstone /Wikipedia

B-2 Spirit - najważniejsze informacje

B-2 Spirit. Co to za samolot? 

B-2 Spirit, a właściwie Northrop B-2 Spirit to samolot bojowy o zredukowanej do minimum wykrywalności, przeznaczony do operacji strategicznych. Uważany jest za ikonę amerykańskiej technologii lotniczej. Ponadto to samolot bombowy dalekiego zasięgu, który zbudowany został w oparciu o zaawansowaną technologię stealth (nie jest on do wykrycia przez wiele radarów).
 
Jego charakterystyczny kształt, a także materiały, zastosowane do jego produkcji, których zadaniem jest absorbowanie fal radiowych sprawiają, że B-2 Spirit jest jednym z najbardziej zaawansowanych samolotów na świecie, pod względem możliwości ukrywania się.

Projekt B-2 Spirit opracowany został przez Northrop Corporation (od 1994 roku Northrop Grumman) i stanowi istotny element sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Bombowiec posiada zdolność do przenoszenia strategicznych ładunków bombowych, co czyni go niezastąpionym, w kontekście organizowania operacji na większą skalę.
 
B-2 Spirit ma możliwość przemieszczania różnorodnych uzbrojeń konwencjonalnych oraz jądrowych, co sprawia, że dzięki temu jest on istotnym elementem amerykańskiej strategii obronnej. 

Ile kosztuje B-2 Spirit?

B-2 Spirit uważany jest za jeden z najdroższych samolotów na świecie. 

Koszt jego produkcji szacuje się na około dwa miliardy dolarów za jedną maszynę, co sprawia, że bombowiec jest jednym z najbardziej kosztownych projektów w historii całego lotnictwa.

Technologia stealth w B-2 Spirit

Zredukowanie wykrywalności B-2 Spirit, zostało osiągnięte, między innymi dzięki:
  • wykorzystaniu specjalnego kształtu konstrukcji, przypominającego skrzydła,
  • zastosowaniu materiałów absorbujących fale radarowe,
  • wykorzystaniu materiałów do zaprojektowania nietypowych krzywizn i kształtów,
  • zmniejszeniu powierzchni, której zadaniem jest odbijanie fal radarowych,
  • schowanie silników wewnątrz kadłuba samolotu.
 
Dzięki swoim właściwościom technologii stealth, B-2 Spirit może przenikać przez obszary kontrolowane, nie będąc wykrytym. Umożliwia mu to prowadzenie wrogich działań na terenach przeciwnika, przy minimalnym ryzyku wykrycia i zestrzelenia.
 
B-2 Spirit jest zdolny do długotrwałego lotu na skalę globalną, co umożliwia mu wykonywanie misji trwających nawet do 30 godzin, dzięki możliwości uzupełniania paliwa w trakcie lotu.

Ile jest bombowców B-2? 

W pierwszej wersji produkcji przewidywano, iż powstanie 135 maszyn, jednak pod koniec lat 80. XX wieku zmniejszono tą liczbę do siedemdziesięciu pięciu sztuk.

Na początku 1991 roku, po zakończeniu zimnej wojny prezydent Stanów Zjednoczonych - George H.W. Bush zapowiedział zaprzestanie dalszej produkcji tego typu samolotów.

Ostatecznie powstało na zamówienie dwadzieścia jeden sztuk, z których dwadzieścia do dziś aktywnie działa w służbie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Natomiast jeden z nich w 2008 roku uległ katastrofie (piloci katapultowali się i przeżyli wypadek). 

B-2 Spirit - Wiadomości