Nuklearny bombowiec B-2 Spirit wylądował w Wielkiej Brytanii

Amerykański bombowiec stealth B-2 Spirit niespodziewanie wylądował na angielskim lotnisku, po nagłych problemach z paliwem.

Amerykański bombowiec B-2 Spirit wylądował na brytyjskim lotnisku. Wszystko przez problemy z paliwem
Amerykański bombowiec B-2 Spirit wylądował na brytyjskim lotnisku. Wszystko przez problemy z paliwem@ChrisSnook12Twitter
Amerykański bombowiec B-2 Spirit wylądował na brytyjskim lotnisku. Wszystko przez problemy z paliwem.@ChrisSnook12Twitter

Dwa amerykańskie bombowce o kodach wywoławczych DEATH 31 i DEATH 32 wykonywały 13 grudnia misje ćwiczeniowe nad Morzem Północnym w ramach Global Power Mission. Po nich miały powrócić do swojej bazy w Missouri, lecąc nad Atlantykiem. Przed tym jednak musiały uzupełnić paliwo w locie nad Wyspami Brytyjskimi, dzięki dwóm tankowcom.

Nieoczekiwanie jednak przyleciała jedna maszyna, mająca paliwo tylko dla DEATH 32. Z tego powodu bombowce rozdzieliły się nad Wyspami Brytyjskimi. DEATH 31 musiał nieoczekiwanie lądować w bazie RAF Fairford, w której stacjonują także inne amerykańskie samoloty. Lądowanie "niewidzialnego" bombowca USA przyciągnęło uwagę miejscowych fotografów.

Problem z paliwem uziemił bombowiec B-2 Spirit

Wojskowe lotnisko RAF Fairford ma dwa hangary specjalnie wybudowane dla bombowców B-2 Spirit. Jak podaje regionalny portal Gloucestershirelive, baza ta znajduje się pod jurysdykcją brytyjsko-amerykańską, będąc miejscem dla maszyn misji Bomber Task Force US Air Force. Stacjonują w niej także m.in. bombowce B-1B Lancers.

Co ciekawe dzień po wylądowaniu B-2 Spirit na lotnisku RAF Fairford pojawił się także amerykański transportowiec MC-130J. Prawdopodobnie mógł pojawić się w związku z bombowcem, przenosząc wyposażenie dla załogi. Naturalnie rodzi to pytanie, czy powód niespodziewanego lądowania mógł być poważniejszy i B-2 zostanie w Fairford nieco dłużej.

B-2 Spirit. "Niewidzialny" niszczyciel

Bombowce B-2 Spirit po 30 latach służby dalej są jednymi z największych cudów wojennej techniki w historii ludzkości. Mają rolę wielozadaniowych maszyn, zdolnych do przenoszenia zarówno broni konwencjonalnej, jak i nuklearnej. Na wypadek wojny ich zadaniem jest niepostrzeżone przedarcie się za linię wroga i dokonanie ogromnych zniszczeń. Mogą to zrobić w każdym zakątku globu.

B-2 Spirit wyróżnia charakterystyczna konstrukcja latającego skrzydła o obniżonej wykrywalności. Pozwala to osiągnąć większy poziom stealth, w połączeniu z pokryciem kadłuba przez specjalny lakier pochłaniający fale radiowe i umieszczenie silników na górze konstrukcji, zmniejszając sygnaturę cieplną. Dzięki temu bombowiec jest trudniejszy do wykrycia przez radary.

Niedługo B-2 Spirit zostanie zastąpiony przez jeszcze potężniejszy B-21 Raider, który ma wejść do służby w 2029.

Dane techniczne o B-2 Spirit:

  • Producent: Northrop Grumman
  • Rok oblotu: 1989
  • Wyprodukowana liczba: 21
  • Koszt jednego samolotu: 1,157 mld dolarów
  • Długość: 20,9 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 52,1 m
  • Wysokość: 5,1 m
  • Maksymalna waga podczas startu: 152,600 kg
  • Maksymalna waga przenoszonego ładunku: 18,144 kg
  • Napęd: 4x silniki General Electric F118-GE-100
  • Prędkość maksymalna: 1010 km\h
  • Maksymalny pułap: 15 km
  • Zasięg: 11 112 km
„Ojcowska harmonia”. Wyjątkowy zespół ze SzwecjiVIKEN KANTARCI / DAD HARMONY / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas