Zaatakowali nuklearnymi bombowcami. Sygnał dla Iranu

USA przeprowadziły ogromny atak na pozycje bojówek Huti w Jemenie. Wykorzystały do tego "niewidzialne" bombowce B-2 Spirit, zdolne przenosić broń nuklearną. To pierwsza taka decyzja od siedmiu lat.

Bombowce B-2 Spirit dokonały pierwszej misji bojowej od lat
Bombowce B-2 Spirit dokonały pierwszej misji bojowej od latU.S. Air Force/ Airman 1st Class Bryson Brittmateriał zewnętrzny
Bombowce B-2 Spirit dokonały pierwszej misji bojowej od latU.S. Air Force/ Airman 1st Class Bryson Brittmateriał zewnętrzny

Bombowce B-2 Spirit zbombardowały Bliski Wschód

- Dziś siły zbrojne USA, w tym bombowce B-2 Sił Powietrznych, przeprowadziły precyzyjne ataki na pięć podziemnych magazynów broni na obszarach Jemenu kontrolowanych przez Huti - ogłosił w specjalnym oświadczeniu sekretarz obrony USA, Loyd Austin.

Ta decyzja ma być wyraźnym sygnałem dla wszystkich ewentualnych wrogów USA, pokazującym bojowe zdolności mocarstwa do uderzenia nawet w ukryte i ufortyfikowane cele. Wykorzystanie bombowców strategicznych B-2 Spirit jest także ogromnym pokazem zdolności do skrytego uderzenia w każdym miejscu na Ziemi.

Atak na magazyny bojówek Huti w Jemenie to także pierwszy przypadek bojowego użycia bombowców B-2 od 2017 roku, kiedy ich piloci przeprowadzili 30-godzinną misję bombardowania terenów Państwa Islamskiego w Libii.

Silny ruch USA. Bombowce B-2 Spirit mają przerazić Iran

W oświadczeniu sekretarza Austina skoordynowany atak z użyciem bombowców B-2 Spirit bezpośrednio miał zagrozić bojówkom Huti. Niemniej wyraźnie widać, że tak silna demonstracja zdolności bojowych USA jest tak naprawdę wymierzona w każdego, kto będzie chciał zaatakować Amerykanów na Bliskim Wschodzie, w szczególności Iran.

Sam Iran bardzo mocno wspiera wszystkie islamistyczne ruchy terrorystyczne, Hamas, Hezbollach i właśnie Huti. Przy każdym zaatakowaniu ich terenów, rośnie ryzyko eskalacji na Bliskim Wschodzie, w szczególności przy bardzo agresywnej postawie Izraela. Jej efektem mogą być kolejne ataki, które dotkną m.in. na amerykańskie bazy na Bliskim Wschodzie. Atak z użyciem bombowców B-2 ma więc pokazać, że żaden obiekt w tym nie jest bezpieczny przed Amerykanami.

B-2 Spirit to bombowiec o sile bojowej całego państwa

Wykorzystanie bombowców B-2 Spirit do ataków na Bliskim Wschodzie jest naprawdę silnym manifestem, ze względu na niezwykłość tych samolotów. Siły Powietrzne USA posiadają tylko 20 takich maszyn. Każda jest warta ok. 2 mld dolarów. Ich cała flota to wartość np. nominalnego PKB niewielkiego państwa np. Estonii. Dziś wszystkie bombowce B-2 bazują w Whiteman Air Force Base w Missouri.

Jeden bombowiec B-2 ma także siłę bojową większą niż niejedne siły powietrzne na świecie. To wielozadaniowa maszyna, zdolna przenosić zarówno broń konwencjonalną, jak i nuklearną. Na wypadek wojny zadaniem bombowca B-2 jest niepostrzeżone przedarcie się za linię wroga i dokonanie ogromnych zniszczeń. Dzięki swojemu zasięgowi i rozwiniętej sieci sojuszniczych baz może to zrobić w każdym zakątku globu.

B-2 Spirit wyróżnia charakterystyczna konstrukcja latającego skrzydła o obniżonej wykrywalności. Zapewnia większy poziom stealth, a w połączeniu z pokryciem kadłuba przez specjalny lakier pochłaniający fale radiowe i umieszczenie silników na górze konstrukcji, zmniejszając sygnaturę cieplną. Dzięki temu bombowiec jest trudniejszy do wykrycia przez radary.

Bombowiec B-2 SpiritUSAFdomena publiczna

Parametry taktyczno-techniczne bombowca B-2 Spirit:

  • Producent: Northrop Grumman
  • Rok oblotu: 1989
  • Wyprodukowana liczba: 21
  • Długość: 20,9 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 52,1 m
  • Wysokość: 5,1 m
  • Maksymalna waga podczas startu: 152,600 kg
  • Maksymalna waga przenoszonego ładunku: 18,144 kg
  • Napęd: 4x silniki General Electric F118-GE-100
  • Prędkość maksymalna: 1010 km\h
  • Maksymalny pułap: 15 km
  • Zasięg: 11 112 km 
Miłość unosi się w powietrzu, czyli o… godach tarantuliInteria.pl© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas