Najpotężniejsze pociski balistyczne na świecie

Te pociski mogą zdmuchnąć z powierzchni ziemi całe wielomilionowe metropolie. Niektóre są wystrzeliwane z pokładów okrętów podwodnych, inne z ukrytych głęboko pod ziemią silosów. Kto posiada najpotężniejsze pociski balistyczne? Oto czołowa piątka.

R-30 Buława

Znany także jako RSM-56 i SS-NX-30, to rosyjski trzystopniowy pocisk balistyczny na paliwo stałe przeznaczony dla okrętów podwodnych projektu 955 typu "Jurij Dołgorukij". Obecnie w służbie znajdują się 3 takie okręty, a cztery kolejne są w budowie. Na pokładzie okręty mogą przenieść 16 pocisków, z których każda może przenieść 1150 kg ładunku. To oznacza, że wewnątrz pocisku może się znajdować 6 nuklearnych głowic MIRV. Zasięg pocisku to 8000 km.

CZYTAJ DALEJ

R-29RMU2 Lajner

Oto kolejny rosyjski pocisk balistyczny przeznaczony dla okrętów podwodnych. W służbie znajduje się od 2014 roku. Pocisk waży 40 ton, jest długi na 15 metrów, a jego głowica bojowa zawiera 12 ładunków atomowych, które może dostarczyć na odległość około 11-12 tysięcy kilometrów. Rosjanie chwalą się, że może on omijać zabezpieczenia tarczy antybalistycznej.

Reklama

CZYTAJ DALEJ

UGM-133 Trident II D-5   

Jest to produkt amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, które są używane przez okręty podwodne US Navy (na typie Ohio) i Royal Navy (typ Vanguard). Pociski ważą ponad 58 ton i mogą przenosić do czternastu głowic atomowych MIRV. Choć zwykle jest ich nie więcej niż osiem. W zależności od konfiguracji posiadają zasięg od 2500 do 11000 km.

CZYTAJ DALEJ

DF-5

W porównaniu z poprzednimi pociskami, ten chiński produkt jest prawdziwym gigantem. Waży 183 tony, ma 32,5 metra długości i zasięg od 12 do 15 tysięcy kilometrów. Może przenosić od 3 do 8 ładunków nuklearnych. Problem jedynie jest taki, że pocisk jest mało mobilny. Chińczycy wystrzeliwują go ze stacjonarnych wyrzutni mieszczących się w silosach.

CZYTAJ DALEJ

R-36M-2 Wojewoda

Przez oficerów NATO pieszczotliwie zwany Satan (SS-18) radziecki rakietowy pocisk balistyczny o zasięgu 16 tysięcy kilometrów, który może przenosić pojedynczą głowicę RV lub 10 głowic o mocy 550-750 Kt. Strategiczne Wojska Rakietowe Rosji utrzymują w gotowości bojowej 58 pocisków w dwóch bazach. Jest to obecnie najpotężniejszy pocisk rakietowy na świecie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama