Niemcy pierwszy raz użyli broni laserowej na morzu. Zobacz jak smaży drony

Niemieckie koncerny zbrojeniowe Rheinmetal i MBDA Deutschland pochwaliły się pierwszym w niemieckiej historii użyciem broni laserowej na morzu. Niemiecka marynarka wojenna przeprowadziła testy nowego arsenału w zwalczaniu wrogich dronów. Wyniki pokazały, że laserwaffe może stanowić przyszłość uzbrojenia przeciwlotniczego Niemiec.

  • Testy broni przeprowadzono 30 sierpnia 2022. Podczas nich niemiecka fregata Sachsen z użyciem lasera skutecznie zniszczyła wrogie drony.
  • Było to pierwsze użycie broni laserowej na morzu przez Niemców. Do tej pory prowadzili udane testy systemów lądowych.
  • Wyniki testów są na tyle zadowalające, że Niemcy planują dalszy rozwój systemu oraz kolejne testy symulujące warunki bojowe.

Niemcy po raz pierwszy w historii testują broń laserową na morzu

Nad bronią laserową Niemcy prowadzą zaawansowane badania już od ponad 10 lat. W tym roku nasz zachodni sąsiad rozpoczął serię testów tej technologii. Teraz poinformowano, że w sierpniu przeprowadzono po raz pierwszy jej testy na morzu. Z tej okazji opublikowano nawet fragment filmu z testów, przedstawiający zestrzelenie drona.

Reklama

Jak widać wrogi bezzałogowiec spalił się w mgnieniu oka. Pokazuje to, że laserwaffe opracowywane w ramach projektu High Energy Laser (HEL), może stać się niezwykle ważną bronią w przyszłym arsenale Niemiec.

Rheinmetal i MBDA Deutschland jako twórcy niemieckiej broni laserowej

Za konstrukcję demonstratora lasera wykorzystanego na morzu odpowiadają koncerny Rheinmetal i MBDA Deutschland. Przy jego tworzeniu powołali specjalny komitet ARGE, który odpowiadał także, za koordynację testów z niemiecką marynarką. Po wybraniu na bazę testów fregaty Sachsen zdjęto z niej dwie wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych, a na ich miejsce postawiono broń HEL.

Testy przeprowadzono na morskim poligonie Putlos w zatoce Eckernförde nad Morzem Bałtyckim. Według Rheinmetal pierwsze doświadczenia miały miejsce już w lipcu, ale to 30 sierpnia padły pierwsze strzały z broni laserowej. Strzelano do dronów przelatujących na bliskiej odległości. Zaawansowana technologia projektu pozwoliła na jego wysoką skuteczność.

Broń laserowa przyszłością niemieckiej armii

Niemiecka marynarka wojenna chwali broń HEL po pierwszych testach. Zaplanowane są już jej kolejne próby, które mają sprawdzić skuteczność w różnych warunkach bojowych. Docelowo broń laserowa dla niemieckiej marynarki ma stanowić system obronny do niszczenia dronów, pocisków artyleryjskich i rakiet. Możliwym jest jednak zmodyfikowanie broni tak, aby mogła stanowić oręż w walce z niewielkimi okrętami.

Niemcy są jednymi z najbardziej zaawansowanych państw na świecie, jeśli chodzi o rozwój broni laserowej. Wszystko wskazuje więc, że Bałtyk może być zabezpieczony dzięki nowemu laserwaffe.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: militaria | Bundeswehra | broń laserowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy