Niesamowity ostrzał Rosjan z amerykańskiego wozu Bradley

Siły Zbrojne Ukrainy kolejny raz pokazały, jak potężną bronią przeciw rosyjskiemu okupantowi są dostarczone im amerykańskie wozy bojowe piechoty M2A2 ODS Bradley.

Siły Zbrojne Ukrainy kolejny raz pokazały, jak potężną bronią przeciw rosyjskiemu okupantowi są dostarczone im amerykańskie wozy bojowe piechoty M2A2 ODS Bradley.
Niesamowity ostrzał Rosjan z amerykańskiego wozu Bradley /123RF/PICSEL

W mediach społecznościowych pojawił się materiał filmowy, który w bardzo obrazowy sposób pokazuje, jak potężną bronią są amerykańskie wozy bojowe piechoty M2A2 ODS Bradley. Ukazano tam pracę znajdującej się na pokładzie pojazdu armaty łańcuchowej M242 Bushmaster kal. 25 mm produkcji firmy McDonnell Douglas z pociskami odłamkowo-burzącymi i zapalającymi M792 kal. 25 mm ze smugaczem (HEI-T).

Cechuje się ona szybkostrzelnością na poziomie 200 strzałów na minutę. Pociski mogą być wysyłane nawet na odległość do 6500 metrów. Armata ma masę 110,2 kg i długość lufy 2,032 m, a prędkość wylotowa pocisku wynosi 1360 m/s. Taka siła ognia bez problemu jest w stanie odeprzeć atak rosyjskiego agresora. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy przyznali, że dzięki amerykańskim wozom Bradley udaje im się powstrzymać rosyjską ofensywę w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim.

Reklama

Ukraińcy atakują rosyjskie pojazdy wozami Bradley

Te wozy bojowe ostrzeliwują tam rosyjskie pozycje, czołgi i transportery opancerzone. Na opublikowanym najnowszym filmie pokazano, jak Bradley pacyfikuje BTR-80, rosyjski transporter opancerzony produkowany przez Arzamaską Fabrykę Maszyn. Pojazd agresora nie przetrwał tego starcia. Niestety, nie podano, czy udało się wyeliminować jego załogę.

Stany Zjednoczone zapowiadały przekazanie Ukrainie łącznie 109 wozów Bradley w wersji M2A2 ODS i dodatkowo do nich 250 tysięcy sztuk amunicji. Niestety, nie wiadomo, ile obecnie sztuk działa na froncie na Ukrainie. Jak niedawno informowaliśmy, dwie sztuki tych pojazdów jakiś czas temu zostały przejęte przez Rosjan.

Czym jest amerykański wóz M2A2 Bradley?

Amerykański wóz bojowy waży 27 ton i jest napędzany wysokoprężnym silnikiem Cummins VTA-903T o mocy 600 KM, który umożliwia rozpędzenie pojazdu do ok. 60 km/h. Z przodu maszyny zastosowano pancerz reaktywny, chroniący przed ostrzałem z armat automatycznych 2A42 kal. 30 mm i granatników przeciwpancernych RPG-7.

Jednak najważniejszą bronią jest jego armata łańcuchowa M242 Bushmaster kal. 25 mm miotająca różnymi pociskami. M2A2 ODS Bradley góruje nad standardowymi wozami piechoty takimi jak BWP-1 czy BWP-2 używanymi w Ukrainie. Przede wszystkim amerykański wóz ma znacznie lepszą optykę na podczerwień i w nocy. Na polu walki pojedynki wygrywa ten, kto pierwszy zauważy przeciwnika.

Bradley zapewnia w tym przewagę Ukraińcom, o czym Rosjanie mogli przekonać się wiele razy. Przy tym dzięki systemowi informacji i kontroli walki FBCB2, umożliwia sprawną komunikację między wozami, koordynując atak.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Awdijiwka | M2 Bradley | Rosjanie | Ukraina | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy