Piorun w akcji. Nasza broń chroni granicę NATO z Rosją
Estońscy żołnierze wykorzystują na ćwiczeniach polskie wyrzutnie przeciwlotnicze Piorun. To jeden z największych hitów eksportowych polskiego przemysłu zbrojeniowego.
W czwartek, 5 grudnia, żołnierze rezerwy Baterii Obrony Powietrznej Krótkiego Zasięgu, Estońskiej Dywizji, ćwiczyli przeciwdziałanie zagrożeniom powietrznym przy użyciu przenośnych systemów obrony powietrznej Piorun w ramach ćwiczenia Pikne – donosi estońskie ministerstwo obrony.
Ćwiczenia mają na celu sprawdzenie gotowości bojowej estońskiej armii oraz skuteczności sprzętu. Przeciwlotnicy z polskimi wyrzutniami Piorun mieli za zadanie przechwycić symulowane zagrożenie, za jakie posłużyli francuscy piloci myśliwców Dassault Rafale, które obecnie bazują na Litwie w ramach misji Air Policing.
Piorun to hit eksportowy polskiej zbrojeniówki
Estonia jest jednym z użytkowników PPZR (Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy) Piorun, produkowanych przez zakłady Mesko w Skarżysku-Kamiennej. We wrześniu 2022 Tallin zakupił 100 zestawów startowych i 300 rakiet w ramach umowy ramowej. Obok Estonii Pioruny zakupiła także Norwegia, Litwa, Łotwa, prawdopodobnie Gruzja i Mołdawia, a Słowacja wybrała polski system w procedurze międzynarodowego zakupu. Ważną informacją jest także to, że PPZR Piorun miały zostać wynegocjowane i zakupione przez Stany Zjednoczone.
PPZR Piorun niszczy najnowocześniejsze śmigłowce Rosjan
Za sukcesem Piorunów stoi ich znakomita skuteczność na Ukrainie. Tuż przed pełnoskalową inwazją Rosji, Polska zgodziła się wysłać na wschód nieokreśloną liczbę zestawów startowych oraz rakiet. Na Ukrainie PPZR Piorun pokazał swoją wartość, odpowiadając za strącenie na początku konfliktu znacznej liczby samolotów, helikopterów czy dronów rosyjskiej armii. Chociażby jego ofiarą padły K-52 Aligator – najnowocześniejsze śmigłowce szturmowe Federacji Rosyjskiej.
PPZR Piorun to głęboka modyfikacja wcześniejszych systemów PZR Grom, opracowanych w latach 90. Może atakować cele powietrzne na dystansie 6,5 kilometrów i pułapie 4. Co jednak ciekawe system naprowadzania może wykryć i namierzyć cel jeszcze poza zasięgiem rakiety, co pozwala ją wystrzelić wcześniej, przy obliczeniu, że cel wleci w promień rażenia. PPZR Piorun wykorzystuje naprowadzanie na podczerwień, z odpowiednią technologią, pozwalającą ominąć zakłócenia i środki obronne jak flary.
Parametry techniczne pocisku PPZR Piorun:
- Masa pocisku: 10,5 kg
- Masa głowicy bojowej: 1,82 kg
- Rodzaj głowicy bojowej: odłamkowo-burząca
- Długość pocisku: 1,6 m
- Prędkość maksymalna pocisku: 560 m/s