Polacy już ćwiczą z F-35. Pomagają Włosi

31. Baza Lotnictwa Taktycznego poinformowała, że w ramach międzynarodowych ćwiczeń Baltops 50 piloci jednostki wykonali wspólne zadania wraz z włoskimi pilotami, którzy latają na wielozadaniowych samolotach bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Włoski F-35 i polski F-16 podczas wspólnych ćwiczeń
Włoski F-35 i polski F-16 podczas wspólnych ćwiczeńMONdomena publiczna

Zgodnie z komunikatem, polskie F-16C/D Jastrząb oraz włoskie F-35A Lightning II wykonywały zadania osłony okrętów operujących na Morzu Bałtyckim. Była to jedna z pierwszych okazji do współpracy pomiędzy polskimi pilotami i sojusznikami, którzy już eksploatują F-35A Lightning II.

Okazją do tego jest obecność włoskiego kontyngentu w misji NATO Baltic Air Policing - po raz pierwszy F-35 są wykorzystywane w tej misji. Nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości ta współpraca zostanie jeszcze rozbudowana - nieoficjalnie wiadomo, że Siły Powietrzne Włoch planują realizację kolejnej tury w 2022 roku w ramach NATO Baltic Air Policing w oparciu o jedną z baz w Polsce.

Polska, w styczniu 2020 roku, podpisała międzyrządowy kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Umowa ma wartość 24,3 mln USD. Na jej mocy specjaliści producenta będą realizować prace inżynieryjne, logistyczne oraz wsparcie dla programu budowy i dostaw samolotów zamówionych przez Polskę.

Pierwsze z nich mają zostać dostarczone w 2024 roku i będą służyć do szkolenia na terytorium Stanów Zjednoczonych.

W ciągu ostatnich miesięcy program F-35 Lightning II w Polsce nabiera przyspieszenia. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało bowiem o rozpoczęciu wstępnego szkolenia dla wybranej grupy pilotów, którzy trafią w późniejszym okresie czasu do bazy lotniczej Luke w Arizonie

W Polsce bazą dla pierwszej eskadry będzie Łask, a maszyny pozwolą na wycofanie z eksploatacji obecnie używanych samolotów MiG-29 oraz Su-22.

Łukasz Pacholski

ZBiAM
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas