Polskie czołgi bronią Zaporoża przed rosyjską nawałą

Ukraińska armia wykorzystuje nasze byłe czołgi PT-91 Twardy do obrony kluczowych odcinków frontu zaporoskiego, umacniając swoje pozycje na zimę.

Polski PT-91 Twardy broni Zaporoża przed Rosjanami
Polski PT-91 Twardy broni Zaporoża przed Rosjanami@MilitarylandnetTwitter
Polski PT-91 Twardy broni Zaporoża przed Rosjanami.
Polski PT-91 Twardy broni Zaporoża przed Rosjanami.@MilitarylandnetTwitter

Ukraińcy korzystają z czołgów PT-91 Twardy od lipca br. Front zaporoski jest jednym z miejsc, gdzie słyszeliśmy o nich najwięcej. Jak pokazują materiały ukraińskiej telewizji, do dziś polskie czołgi stanowią jeden z ważnych komponentów obrony tego regionu przed Rosjanami.

Polski czołg PT-91 Twardy chroni Zaporoże

Jeden z polskich czołgów oraz dwóch członków jego załogi o pseudonimach "Francuz" i "Michaił" byli bohaterami materiału lokalnej zaporoskiej telewizji. Służą w 117. Brygadzie Zmechanizowanej na najgorętszych fragmentach frontu.

Żołnierze i ich PT-91 Twardy od czerwca przede wszystkim walczą z rosyjską piechotą, wspierając ostrzał z pozycji obronnych, bądź biorąc udział w bezpośrednich starciach. Podczas operacji jednym z największych zagrożeń dla czołgistów są rosyjskie drony.

Ukraińcy nauczyli się obsługi PT-91 w parę tygodni

Według żołnierzy PT-91 Twardy jako konstrukcja oparta na radzieckim T-72 jest bardzo zbliżona do czołgów znanych w ukraińskiej armii. To pomogło niezwykle szybko nauczyć się operowania maszyną podczas szkolenia w Polsce. Jak mówią, już po pięciu tygodniach znali PT-91 od podszewki.

[Polacy] nam powiedzieli wprost, że wszystko opanowują w 3 lata i po tak krótkim czasie ćwiczeń my od razu zapomnimy całą naukę. My tylko im mówiliśmy, że nie mamy wyboru. Dali nam całą wiedzę, jaką mogli, a my chłonęliśmy ją jak gąbki - stwierdził "Michaił".

Załoganci zwracają uwagę, że jak PT-91 Twardy jest bardzo podobny do T-72, to jednak cechują go ważne modyfikacje. Zwracają uwagę na ulepszoną optykę, silnik oraz zmodyfikowany zestaw kostek pancerzu reaktywnego ERA, który poprawia ochronę.

PT-91 Twardy dalej służy w Wojsku Polskim

PT-91 Twardy powstał w latach 90. jako nowy czołg Wojska polskiego, który miał wycisnąć, co się dało z poradzieckiej konstrukcji T-72M1. Z głównych elementów została armata kalibru 125 mm. Jednak obok tego PT-91 wprowadził szereg zmian, zwłaszcza w dziedzinie ochrony i elektroniki.

Zmiany dotknęły m.in. pancerza reaktywnego, o którym mówią żołnierze w wywiadzie ukraińskiej telewizji. Polscy inżynierzy opracowali nowy system kostek nazwany ERAWA, który znacząco zwiększa ochronę przed pociskami kumulacyjnymi. Ponadto nad bezpieczeństwem załogi PT-91 czuwa także system ostrzegawczy Obra, który wykrywa wrogie lasery i dalmierze i gdy czołg zostanie wzięty na cel, stawia zasłonę dymną. Za optykę odpowiada system SKO-Drawa, zapewniająca m.in. ulepszoną termowizję. Z ulepszeń względem starszego T-72M1, PT-91 Twardy posiada także silnik Wola S-12U o mocy 850 koni.

W lutym br. zapowiedziano przekazanie Ukrainie 60 czołgów. Po tym na wyposażeniu Wojska Polskiego zostało 172 PT-91 Twardy. Powoli są jednak zastępowane przez nowsze czołgi m.in. M1A2 Abrams SEP v.3 oraz K2 Black Panther, ze względu na ich już dość leciwą konstrukcję.

Parametry techniczne czołgu PT-91 Twardy:

  • Długość całkowita: 10,3 m
  • Szerokość: 3,7 m
  • Wysokość: 2,2 m
  • Masa: 45,9 t
  • Załoga: 3 osoby (dowódca, celowniczy, kierowca)
  • Napęd: Wola S-12U 850 km
  • Prędkość maksymalna na drodze\w terenie: 65\45 km\h
  • Zasięg: 450 km jazdy po drodze\250 km jazdy w terenie
  • Główne uzbrojenie: armata 125 mm L48-2A46 Rapira
Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP