Roboty saperskie dla Wojska Polskiego

Po tragedii w Kuźni Raciborskiej pojawiły się głosy, że saperom brakuje robotów służących do rozminowania. Procedury zakupowe ciągnęły się od lat, a końca nie było widać. W końcu jednak udało się dostarczyć pierwszego z zamówionych robotów.

Do końca 2020 roku do Sił Zbrojnych RP ma trafić 18 z 35 zamówionych robotów
Do końca 2020 roku do Sił Zbrojnych RP ma trafić 18 z 35 zamówionych robotówŁukasiewicz – Instytut PIAPmateriały prasowe

Do 2. Mazowieckiego Pułku Saperów dostarczono pierwszego z 35 zamówionych Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) - model Robot Inżynieryjny 1806. Dostawę zrealizowano pod koniec lutego. Do końca br. Wojsko Polskie ma odebrać 18 robotów tego typu, pozostałe w przyszłym roku.

Umowa o wartości 80,74 mln zł brutto została zawarta 27 listopada 2018 roku. Terminy dostaw zostały określone na lata 2019-2021. Urządzenia o masie bazy mobilnej 50-75 kg będą służyć do wsparcia misji usuwania improwizowanych urządzeń wybuchowych i materiałów niebezpiecznych.

Robot Patrolowo-Przenośny jest platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.Średni robot wsparcia misji rozminowania jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. RPP jest robotem gąsienicowym, co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. Gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.Na wyposażeniu robota znajdują się również: urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, w tym najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.Warto przypomnieć, że 29 czerwca 2018 roku Łukasiewicz - Instytut PIAP zakończył dostawy, zamówionych dwa lata wcześniej 53 Lekkich Robotów Rozpoznawczych (LRR) - model Robot Inżynieryjny 1507 (Balsa) o masie 15-20 kg. Ostatnia partia 23 robotów została dostarczona do Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych  we Wrocławiu.

Rafał Muczyński

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas