Reklama

Rosja się dozbraja – nowoczesny sprzęt już jest w drodze

Rosja rozpoczyna produkcję seryjną własnego lekkiego czołgu amfibijnego, a niedługo pierwszy lot będzie mieć nowoczesny myśliwiec 5. generacji. Na co stać Moskwę i Putina?

Piotr Tyukov, dyrektor wykonawczy firmy Kurganmashzavod, która jest znana z produkcji bojowych wozów piechoty BMP, ogłosił, że do seryjnej produkcji wchodzi lekki czołg amfibijny 2S25M Sprut-SDM1, który jest modernizacją 2S25 Sprut-SD. Wcześniej maszyna pomyślnie przeszła testy państwowe, a także wykazała "wysokie właściwości amfibijne na Morzu Czarnym". Obecnie zakłady produkcyjne są dostosowywane do rozpoczęcia produkcji.

Rosja nie odpuszcza pod względem wprowadzania nowego sprzętu wojskowego do swojej armii. Niedawno ogłosiła, że pierwszy lot będzie mieć myśliwiec 5. generacji Su-75 Checkmate, który został w całości opracowany przez rosyjskich inżynierów. Jak poinformował wicepremier Federacji Rosyjskiej Denis Manturow planowany lot odbędzie się w 2024 roku.

Reklama

Czym jest Sprut-SDM1?

Sprut-SDM1 to samobieżne działo przeciwpancerne kalibru 125 mm, jednakże zachodni eksperci nazywają je lekkim czołgiem amfibijnym. W ostatnim czasie maszyna przeszła wiele modernizacji - dodano nową wersję systemu kierowania ogniem, czy nowy dodatkowy zestaw pancerz. Niestety nie ma zbyt wiele informacji opisujących wszystkie zastosowane modernizacje.

Jak donosi portal BulgarianMilitary.com rosyjski sprzęt ma ponoć posiadać system kierowania ogniem podobny do tego, który jest na wyposażeniu czołgu T-90. System ten obejmuje m.in. dzienny i nocny celownik oraz termowizję, Ponadto pojazd wykorzystuje podwodzie, które podobne jest do innego nowego pojazdu bojowego BMD-4M. Maszyna waży zaledwie 18 ton i ma mieć wysoką mobilność. Jednakże przy wzroście mobilności, sprzęt traci na obronie - jego pancerz jest o wiele cieńszy, niż w przypadku innych podobnych czołgów.

Twierdzi się, że siła ognia porównywalna jest z siłą, którą operują czołgi T-72 i T-90. Amfibia wyposażona jest w pełni stabilizowane działo gładkolufowe 2A75M 125 mm i może strzelać standardową amunicją 125 mm używaną przez wcześniej wymienione czołgi. Według szacunków maksymalny zasięg ognia wynosi 2-2,5 km. Maszyna wyposażona jest także w automatyczny system ładowania amunicji, a załoga liczy zaledwie 3 żołnierzy. Dodatkowo Sprut-SDM1 może wystrzeliwać przeciwpancerne pociski kierowane, których zasięg wynosi do 5 km. Lekkie czołgi mogą służyć także do niszczenia nisko latających śmigłowców.

Standardowy ładunek amunicji składa się z 20 pocisków HE-FRAG, 14 pocisków przeciwpancernych APFSDS i 6 przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szybkostrzelność wynosi 7 pocisków na minutę. Ponadto maszyna posiada zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia, które posiada karabin maszynowy 7,62 mm. Maksymalna prędkość amfibii to 70 km/h, a w wodzie wynosi około 10 km/h. Nawet kiedy maszyna jest w wodzie, może strzelać z głównego działa, lecz w ograniczonym zasięgu obrotu. Z pełnym zbiornikiem paliwa pojazd może przejechać odległość około 500 km.

Jego główną rolą będzie wspieranie powietrznych operacji desantowych. Może być używany także przez jednostki piechoty morskiej.

Nowoczesny rosyjski myśliwiec 5. generacji

Myśliwiec Su-75 Checkmate został opracowany przez rosyjską firmę Suchoj i został po raz pierwszy zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Lotniczym MAKS-2021 w 2021 roku w Moskwie. Szacuje się, że jego koszt będzie wynosić 25-30 mln dolarów. Nie wiadomo, w jaki sposób na produkcję wpłyną nałożone wcześniej sankcje na Rosję. Samolot ten wykorzystuje półprzewodniki, które były sprowadzane z zagranicy oraz bazuje na innych zaawansowanych technologicznie urządzeniach z Unii Europejskiej. Mimo to, jak podaje United Aircraft Corporation, planowane jest zbudowanie kolejnych czterech prototypów nowoczesnego myśliwca. Su-75 Checkmate ma być rosyjską odpowiedzią na amerykański supernowoczesny samolot wojskowy F-35.

Według oficjalnych informacji masa startowa samolotu wynosi poniżej 18 ton. Zamontowany będzie tu silnik Saturn Izdelie 30. Maksymalny zasięg maszyny ma wynosić 3000 km i będzie mogła osiągać prędkość do Mach 2, czyli niecałe 2400 km/h. Myśliwiec będzie wyposażony w wewnętrzną komorę uzbrojenia z pięcioma pociskami i automatycznym działkiem. Specjalnie dla tego samolotu ma zostać opracowany nowy radar AESA wysyłający wiązkę fal radiowych, która może być elektronicznie kierowana w różnych kierunkach bez przesuwania anteny. Zamontowany ma być również aktywny radar fazowy - wielofunkcyjny radar 3D, a także system wyszukiwania i śledzenia w podczerwieni.

Jak donoszą eksperci wojskowi Su-75 Checkmate będzie przenosił ponad 7 ton uzbrojenia typu powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia. Dodatkowo będzie w stanie niszczyć kilka celów jednocześnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL