Rosja wprowadza stan wojenny w okupowanych obwodach. Co to oznacza dla Ukrainy?

Władimir Putin podpisał dekret, który wprowadza stan wojenny od czwartku (20.10) w czterech nielegalnie anektowanych przez Rosję ukraińskich obwodach. Co to oznacza dla Ukrainy?

Kreml podejmuje coraz bardziej drastyczne środki, które mają na celu pomóc rosyjskiej armii zacząć odnosić długo oczekiwane sukcesy na polu walki w Ukrainie.

Rosja wprowadza stan wojenny w czterech okupowanych obwodach

"Zważywszy, że siła zbrojna jest używana przeciwko integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej, zgodnie z częścią 2 art. 87 Konstytucji Federacji Rosyjskiej oraz art. 3 i 4 Federalnej Ustawy Konstytucyjnej z dnia 30 stycznia 2002 r. nr 1 - FKZ 'o stanie wojennym' postanawiam: wprowadzić 20 października 2022 roku od północy na terenach Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego stan wojenny" - czytamy w dekrecie podpisanym przez Władimira Putina.

Reklama

Prezydent Federacji Rosyjskiej uzasadnił swój dekret słowami, że ukraińska armia "kontynuuje ostrzał nowych terytoriów rosyjskich". - Reżim kijowski, jak wiadomo, odmówił uznania woli i wyboru ludzi, odrzuca wszelkie propozycje negocjacji. Ostrzał trwa, cywile giną - dodał Putin na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji. Stan wojenny wejdzie w życie z dniem 20 października o północy. 

Stan wojenny a granice Federacji Rosyjskiej

Wprowadzenie stanu wojennego na bezprawnie anektowanych obwodach Ukrainy, nie wiąże się z zamknięciem granic Federacji Rosyjskiej. Ludność będzie mogła swobodnie przemieszczać się pomiędzy czterema obwodami: ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim a Federacją Rosyjską. 

Nie przewiduje się wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa na tych granicach, ponieważ są już odpowiednio chronione.

Co oznacza stan wojenny w anektowanych przez Rosję obwodach Ukrainy?

Stan wojenny oznacza w praktyce m.in. wprowadzenie na okupowanych terytoriach godziny policyjnej, ograniczeń dotyczących pobytu i podróży po całym ich obszarze, cenzury wojskowej, prac przymusowych i zakazu demonstracji. Ludność będzie musiała wykonywać wszystkie polecenia władz.

Władimir Putin wprowadza trzy poziomy reakcji

Oprócz stanu wojennego w okupowanych ukraińskich obwodach Władimir Putin wprowadził również trzy poziomy reakcji w regionach już samej Federacji Rosyjskiej. 

Średni poziom reakcji będzie panował w regionach Federacji Rosyjskiej graniczących z Ukrainą. Są to regiony takie jak: Krym, Sewastopol, Krasnodar, Biełgorod, Briańsk, Woroneż, Kursk i Rostow. Średni poziom reakcji oznacza specjalny reżim wjazdu i wyjazdu, kontrolę pojazdów i ograniczenia ruchu, zwiększoną ochronę porządku publicznego i kontrolę nad strategicznymi przedsiębiorstwami oraz czasowe przesiedlenia mieszkańców do bezpiecznych obszarów.

Tymczasem wysoki poziom reakcji wprowadzony zostanie w innych regionach Centralnego i Południowego Okręgu Federalnego. Ma on na celu wzmocnienie ochrony porządku i zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, ochrony obiektów wojskowych, państwowych i specjalnych czy zapewniających życiową aktywność ludności, a także funkcjonowania transportu, łączności, obiektów energetycznych oraz obiektów stwarzających zwiększone zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, oraz środowiska naturalnego.

Dodatkowo we wszystkich regionach Federacji Rosyjskiej, z wyjątkiem centrum i południa, wprowadzany jest reżim podstawowej reakcji i gotowości.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy