Rosyjski samolot „Doomsday” został zmodernizowany. Dodali coś dla Putina...

Jak donosi Bulgarianmilitary samolot Ił-80, który został zaprojektowany do ochrony prezydenta Rosji, podczas potencjalnego ataku nuklearnego, został zmodernizowany. Teraz będzie w stanie zdalnie wystrzeliwać pociski z atomowych okrętów podwodnych.

Ił-80 to radziecki samolot, który jest latającym stanowiskiem dowodzenia rosyjskiego prezydenta i dowódcy sił zbrojnych na wypadek ewentualnej wojny. W oznaczeniu NATO zakodowany jest jako Maxdome, nosi także przydomek "Latający Kreml". Według oficjalnych informacji wyprodukowano ich zaledwie cztery. Pierwsza maszyna wzbiła się w powietrze w 1985 roku, a zachodnie kraje po raz pierwszy zobaczyły ją dopiero w 1990 roku.

Bulgarianmilitary informuje, że Ił-80 został zmodernizowany o zdolność do komunikowania się z zanurzonymi atomowymi okrętami podwodnymi — zatem z pokładu samolotu będzie można odpalić balistyczne pociski jądrowe oraz torpedy jądrowe Posejdon.

Reklama

Część ekspertów jest zdania, że pojawienie się tej informacji ma na celu zastraszenie Zachodu i podsycenie napiętej sytuacji wokół ewentualnego użycia broni jądrowej. Jak na razie zewnętrzne źródła nie są w stanie potwierdzić tych wiadomości.

Rosyjskie media, które w zasadzie są w całości kontrolowane przez rząd, donoszą, że nowe zdolności zostały już "zasymulowane". Komunikacja i kontrola ma odbywać się poprzez utrzymywanie stałego połączenia, które jest zapewnione przez "ultradługie fale". Łączność między samolotem a okrętem będzie zapewniona, dzięki przedłużonej podwodnej antenie komunikacyjnej, która ma być holowana przez podwodny okręt.

Jak podaje Bulgarianmilitary powołując się na źródła, niezbędne układy scalone, komponenty i chipy potrzebne do modernizacji rosyjskiego samolotu "Doomsday" zostały zakupione w latach 2019-2020, czyli jeszcze przed wprowadzeniem zachodnich sankcji wymierzonych w Kreml z powodu napaści na Ukrainę. Same prace modernizacyjne miały rozpocząć się już w 2020 roku.

Ił-80, czyli "Latający Kreml"

Ił-80 powstał na podstawie konstrukcji samolotu pasażerskiego Ił-86. Napędzany jest przez cztery silniki turbowentylatorowe Kuzniecow NK-86 (każdy po 127,6 kN ciągu). Rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 48 m, przy długości maszyny prawie 60 m. Powierzchnia nośna samoloty to aż 361 metrów kwadratowych.

Samolot jest pozbawiony okien pasażerskich i może być tankowany w powietrzu. Charakterystyczną cechą tej maszyny jest duża owiewka, która umieszczona jest na przedniej części kadłuba. Zamontowane są tam anteny systemów łączności satelitarnej. Ponadto zlokalizowane tą tu systemy łączności działające w zakresie bardzo niskich częstotliwości, które już wcześniej zapewniały łączność z okrętami podwodnymi (lecz bez możliwości zdalnego odpalania rakiet). Szczegółowe informacje o specyfikacji samolotu są tajne. W 2020 roku rosyjskie media podały, że podczas konserwacji jednego z tego typu samolotu został skradziony sprzęt radiokomunikacyjny. Podobne maszyny posiada również prezydent Stanów Zjednoczonych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | samolot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy