Sąsiad Rosji mocno wsparł Ukrainę. Rekordowa dostawa

Siły Zbrojne Ukrainy w rekordowym czasie otrzymały wielką pomoc w postaci systemów przeciwlotniczych Mistral, które wysłał europejski kraj, mający realne obawy o bycie następnym celem Rosji.

Pomoc militarna na Ukrainę trafia z wielu zakątków świata, jednak najbardziej zaangażowane w wysyłanie sprzętu są państwa bałtyckie. Pomimo swoich niewielkich armii, przekazują masę broni, bo wiedzą, że po upadku Ukrainy to one staną się następnym celem imperialnych zakusów Rosji. Pokaz ich zaangażowania dał właśnie Tallin.

Reklama

Ministerstwo Obrony Estonii poinformowało, że do Ukrainy dotarły pierwsze systemy obrony przeciwlotniczej Mistral. To wielki sukces, biorąc pod uwagę, że deklaracja ich wysłania ze strony pojawiły się dopiero 11 czerwca. Estończycy dokonali więc swoistego rekordu w szybkości przekazania broni do walki z Rosją, aby zadać jej armii jak największe straty.

Estonia wysyła dużo wsparcia militarnego na Ukrainę

Od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Estonia znajduje się wśród liderów przekazywanego wsparcia. Wcześniej wysłała m.in. wozy MRAP Alvis 4, pociski przeciwpancerne Javelin czy haubice polowe FH-70. Systemy Mistral wzmocnią ukraińską obronę przed falami dronów kamikadze czy śmigłowce szturmowe jak Ka-52 czy Mi-28.

Mistral to broń kontrująca rosyjskie drony

Mistral to przenośny zestaw obrony lotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Opracowała go francuska firma zbrojeniowa MBDA France. Na system Mistral składa się przenośna wyrzutnia i zestaw pocisków rakietowych. Głowica pocisku jest wyposażona w naprowadzanie na podczerwień. Jak podaje producent, Mistral może pochwalić się skutecznością na poziomie 97%.

To uniwersalny system obrony przeciwlotniczej. Może być obsługiwany nawet przez jednego żołnierza. Co więcej, ze względu na swoją niewielką masę, może być umieszczany na platformie ciężarówki. W taki sposób systemy Mistral używa właśnie estońska armia.

Parametry taktyczno-techniczne pocisku przeciwlotniczego Mistral:

  • Długość: 1,86 m
  • Szerokość: 0,90 m
  • Masa całkowita: 19,7 kg
  • Zasięg: 8 km
  • Prędkość: 930 m/s
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Estonia | Mistral | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy