Javelin

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:57) Aktualizacja Poniedziałek, 20 listopada 2023 (09:52)
FGM-148 Javelin to ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany typu F&F (fire and forget) wyprodukowany przez amerykańskie firmy Raytheon i Lockheed Martin. Operator Javelina może się przemieszczać zaraz po odpaleniu pocisku, nie tracąc celu z pola widzenia. Javelin jest skuteczny przeciw różnym rodzajom pojazdów opancerzonych, w tym czołgom, a jego głowica bojowa jest zdolna do penetracji ciężkiego pancerza. System ten jest szeroko stosowany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych oraz został eksportowany do wielu innych krajów.
Javelin - najważniejsze informacje
Żołnierz ukraiński z FGM-148 Javelin. /AFP

Javelin - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1996

FGM-148 Javelin. Co to za broń? 

FGM-148 Javelin, inaczej Advanced Anti-Tank Weapon System-Medium (AAWS-M), to ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej. Jest produkowany nieprzerwanie od 1996 roku i nieustannie udoskonalany. FGM-148 Javelin zastąpił wysłużony M47 Dragon. 

FGM-148 Javelin jest wyposażony w obrazowy poszukiwacz podczerwieni, a tandemowa głowica ma dwa ładunki kumulacyjne: prekursorowy detonujący pancerz reaktywny oraz drugi odpalany z opóźnieniem w momencie, gdy zabezpieczenie celu jest już usunięte. 

FGM-148 Javelin składa się z jednostki dowodzenia oraz odpalania CLU (Command Launch Unit) oraz pocisku Javelin, który jest umieszczany w wyrzutni tubowej ATK. Każdy z nich jest wyposażony w 250 mikroprocesorów. CLU to pasywny system identyfikacji celu wykorzystujący podczerwień, a także jednostka kontroli ognia, co jest możliwe dzięki zintegrowanemu celnikowi dziennemu oraz termowizji. Gdy urządzenie namierzy cel, następuje odpalenie pocisku, jeszcze zanim silnik zostanie uruchomiony. Dokładna informacja o celu trafia z CLU do rakiety, a cel jest obserwowany przez czujnik podczerwieni. Zebrane dane przesyła do urządzenia śledzącego, co umożliwia precyzyjne kierowanie lotem pocisku i trafienie w określony punkt.

Pociski wykorzystywane w FGM-148 Javelin są wyposażone w dwustopniowy układ napędowy. Pierwszy z nich wystrzeliwuje rakietę z tuby na odległość około 10 m. Podczas lotu obraca się ona dyszą do dołu i w ten sposób uruchamia silnik rakietowy. Dzięki temu strzelec jest bezpieczny podczas operowania FGM-148 Javelin oraz trudny do wykrycia przez przeciwnika. 

Ciekawostki o FGM-148 Javelin

  • FGHM-148 Javelin to pocisk typu fire-and-forget. Przed wystrzeleniem namierza cel, a dzięki samoczynnemu naprowadzaniu jest bardzo precyzyjny. Pojazdy opancerzone atakuje najczęściej z góry w miejscu, gdzie pancerz jest najcieńszy. Może również wykonywać działania bezpośrednie, jeśli cel jest zbyt blisko lub znajduje się pod przeszkodą.

  • Jednostka CLU pozwala operatorowi na korzystanie z trzech rodzajów podglądu: 4-krotnie powiększonego widoku dziennego, szerokiego oraz wąskiego pola widzenia. 

  • Pocisk wystrzelony z FGM-148 Javelin może lecieć do celu w linii prostej lub poprzez wznoszenie i opadanie na cel. Pozwala to skutecznie zwalczać różne zagrożenia.

  • W zależności od konkretnej wersji pocisku Javelin jest on w stanie pokonać dystans od 2,5 do 4 km.

  • System FGM-148 Javelin był wielokrotnie wykorzystywany przez amerykańską armię na polach walki. Wykazał się świetną skutecznością m.in. w trakcie inwazji na Irak, gdzie radził sobie z czołgami Type 69 oraz Lion of Babylon. 

  • Obecnie pociski te są wykorzystywane na froncie w Ukrainie. W lipcu 2023 r. prawdopodobnie za pomocą FGM-148 Javelin został zestrzelony helikopter Ka-52.

  • System Javelin jest nieustannie udoskonalany. Powstało wiele wariantów tej broni, takie jak FGM-148A, FGM-148B, FGM-148C, FGM-148D (wersja eksportowa), FGM-148E, FGM-148F oraz FGM-148G.

  • Pociski Javelin mogą być wystrzeliwane zarówno z przenośnych wyrzutni, jak i z pojazdów. W pierwszym przypadku do ich obsługi niezbędna jest dwuosobowa załoga. 

  • FGM-148 Javelin jest gotowy do otwarcia ognia w ciągu trzydziestu sekund, a czas załadowania nowej rakiety nie przekracza dwudziestu sekund. 

  • Ten rodzaj broni znajduje się na wyposażeniu m.in. armii Wielkiej Brytanii, Tajwanu, Litwy, Australii, Nowej Zelandii oraz Norwegii. 

Javelin - Wiadomości