Sprzęt za ponad miliard dolarów. Ukraina otrzyma tysiące Javelinów

Ta broń od dawna była niezwykle wychwalana przez Ukraińców, a teraz nadchodzi w bardzo dużej ilości. Dlaczego Javeliny są tak skuteczne i jak do tej pory wpłynęły na przebieg konfliktu?

Ukraińcy otrzymają od USA 4 tys. pocisków do wyrzutni Javelin
Ukraińcy otrzymają od USA 4 tys. pocisków do wyrzutni JavelinREUTERS/Gleb Garanich © 2022 Reuters

Armia Stanów Zjednoczonych podpisała z firmami Lockheed Martin i Raytheon Javelin Joint Venture warty 1,3 miliarda dolarów kontrakt na produkcję pocisków FGM-148 Javelin wraz z dodatkowym wyposażeniem. Kontrakt obejmuje między innymi dostawę około 4 tys. pocisków dla Ukrainy w celu uzupełnienia zapasów wcześniej przekazanego uzbrojenia.

Javeliny stanowią ważny element wyposażenia ukraińskiej armii

Umowa, której czas trwania określono na jeden rok, jest częścią większego kontraktu przyznanego w ubiegłym roku, zgodnie z którym firmy mają do 2026 roku dostarczyć nieokreśloną liczbę pocisków. Całkowita wartość tego zamówienia może przekroczyć nawet 7 miliardów dolarów. Z uwagi na rosnący popyt na Javeliny, spowodowany ich skutecznością w walkach w Ukrainie, Amerykanie obecnie rozwijają linie produkcyjne i planują wytwarzać do 4 tys. pocisków rocznie.

Na ten moment ocenia się, że USA od lutego 2022 roku dostarczyły Ukraińcom ponad 10 tys. pocisków i kilkaset wyrzutni systemu Javelin. Sprzęt ten stanowi bardzo ważne ogniwo w ukraińskich zdolnościach przeciwpancernych — ocenia się, że jego ofiarą padły już setki rosyjskich czołgów.

Czym jest wyrzutnia Javelin?

FGM-148 Javelin (z ang. oszczep) to amerykańska ręczna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych typu wystrzel i zapomnij. Jego rozwój rozpoczął się w roku 1989 kiedy konsorcjum utworzone przez firmy Raytheon i Lockheed Martin otrzymało zlecenie opracowania pocisku, który miał stać się następcą przestarzałego już M47 Dragon. Produkcja seryjna Javelina trwa od 1994 roku, od tego czasu powstało już 6 jego wersji.

Javelin składa się z wyrzutni z systemem naprowadzania na podczerwień oraz pocisku z głowicą tandemową. Po odpaleniu pocisk opuszcza tubę wyrzutni za pomocą silnika pomocniczego, a następnie odwraca się dyszą do dołu i uruchamia silnik główny. Dzięki zastosowaniu takiej metody wystrzelenie pocisku jest bezpieczne dla operatora.

Dzięki głowicy tandemowej oraz możliwości ataku z góry pociski z Javelina są bardzo skuteczne w zwalczaniu celów opancerzonych dodatkowym pancerzem reaktywnym, gdyż prekursor najpierw powoduje eksplozję pancerza reaktywnego, a dopiero później właściwa głowica uderza w odsłonięty i stosunkowo cienki górny pancerz. Zasięg Javelina to 4,8 kilometra.

W 2022 roku Pentagon opublikował dane, wedle których na pierwsze 112 Javelinów wystrzelonych przez Ukraińców w stronę rosyjskich pojazdów opancerzonych, trafiło aż 100, co jest znacznie lepszą wartością, niż pierwotnie spodziewano się po tym systemie.

Obecnie użytkownikami systemu Javelin poza USA i Ukrainą są m.in. Norwegia, Wielka Brytania, Tajwan, Czechy oraz Polska, gdzie służą w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Skok ze spadochronem na 102 urodziny. Niezwykły wyczyn Brytyjki© 2024 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas