Lockheed Martin

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:05) Aktualizacja Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (14:47)
Lockheed Martin to amerykańskie przedsiębiorstwo z branży obronnej i technologicznej, znane przede wszystkim z produkcji zaawansowanych systemów wojskowych, w tym samolotów, systemów rakietowych i technologii satelitarnych. Firma jest jednym z największych dostawców sprzętu wojskowego na świecie, a jej produkty są używane przez siły zbrojne wielu krajów. Lockheed Martin odgrywa także znaczącą rolę w eksploracji kosmosu, dostarczając technologie i pojazdy dla NASA i innych agencji kosmicznych.
Lockheed Martin - najważniejsze informacje
Lockheed Martin produkuje popularne myśliwce F-16. /123RF/PICSEL

Lockheed Martin - najważniejsze informacje

Lockheed Martin. Co to za firma?

Lockheed Martin jest jednym z pięciu największych przedsiębiorstw zbrojeniowych w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo powstało w 1995 roku poprzez połączenie ze sobą korporacji Lockheed oraz Martin Marietta. Lata doświadczenia i stosowanie w projektach najnowocześniejszych technologii sprawiają, że firma odpowiada za wiele ważnych projektów. 

W 2001 przedsiębiorstwo Lockheed Martin wygrało konkurs na budowę myśliwca nowej generacji F-35 Lightning II. To jeden z największych kontraktów w historii firmy. W 2003 roku przejęła ona natomiast kontrakt powierzony początkowo firmie Boeing. Jego wartość wynosiła aż 1 miliard dolarów. Zlecenie dotyczyło dostarczenia samolotów dla USAF (US Air Force).

Poza lotnictwem przedsiębiorstwo działa także w przemyśle rakietowo-kosmicznym. Jest to jeden z głównych działów firmy. Odpowiada on m.in. za produkcję sond kosmicznych czy systemów rakietowych wykorzystywanych przez wojska.

Co produkuje Lockheed Martin?

Lockheed Martin jest jednym z największych producentów samolotów na świecie. Przedsiębiorstwo odpowiada m.in. za stworzenie takich maszyn jak:
 • F-16 Fighting Falcon,
 • F-117 Nighthawk,
 • F-22 Raptor,
 • F-35 Lightning II.
Wśród jego realizacji znajdują się także wojskowe samoloty transportowe: C-130 Hercules i C-5 Galaxy, bezzałogowe sondy kosmiczne czy sztuczne satelity. Na szczególną uwagę zasługuje także system antyrakietowy THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Jest to jeden z głównych elementów programu antyrakietowego Ballistic Missile Defense, który wszedł do służby w 2007 roku.

Ciekawostki o Lockheed Martin

 • Firma Lockheed Martin od 2022 opracowuje nowoczesny system rakiet dalekiego zasięgu, który ma zasilić arsenał armii amerykańskiej.
Pociski PrSM The Precision Strike Missile są odpowiedzią na trwający na Ukrainie konflikt z Rosją. Podpisany kontrakt opiewa na około 74,4 miliona dolarów, a pierwsze 54 rakiety mają zostać dostarczone wojsku już w 2025 roku.

 • W 2022 roku firma Lockheed Martin dostarczyła wojsku amerykańskiemu broń nowej generacji, Layered Laser Defense (LLD). 
Dostarczony wojsku HELSI dysponuje mocą 300 kW i umożliwia neutralizowanie wrogich celów za pomocą silnej wiązki laserowej. Przedsiębiorstwo Lockheed Martin zapowiedziało również, że dzięki sukcesom w testach broni laserowej, planowana jest dalsza ekspansja w tym kierunku, która pozwoli na uzyskanie jeszcze większego zasięgu.

 • Firma Lockheed Martin poinformowała na początku 2023 roku, że pracuje nad systemem Parsec. 
Jest to rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie satelity do komunikowania się pomiędzy Ziemią a Księżycem. Zgodnie z zapowiedziami przedsiębiorstwa, wykorzystanie satelity umożliwiałoby również nawigowanie do wybranego celu. Crescent Space poinformował, że pełna gotowość do wykonania pierwszej misji przez satelitę planowana jest na 2025 rok.

Temat Lockheed Martin znajdziesz również w serwisie:

Lockheed Martin - Wiadomości

Lockheed Martin - Wideo

 • Lockheed Martin testuje broń laserową

  Piątek, 9 maja 2014 (12:44)
  Powyższy materiał wideo stanowi zapis testów broni laserowej opracowywanej przez Area Defense Anti-munitions Lockheed Martin. Tym razem światło skierowano na niewielki ponton.