Raytheon

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:57) Aktualizacja Czwartek, 23 listopada 2023 (13:11)
Raytheon to amerykańska firma z branży obronnej i lotniczej, jeden z największych dostawców technologii wojskowych na świecie. Specjalizuje się w produkcji systemów broni, elektroniki obronnej, systemów radarowych, systemów kierowania i kontroli lotów, a także w zaawansowanych technologiach w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Raytheon jest znany z takich produktów jak system obrony przeciwrakietowej Patriot, pociski Tomahawk i Javelin, a także szereg innych zaawansowanych technologii wojskowych. W 2020 roku Raytheon połączył się z United Technologies Corporation, tworząc Raytheon Technologies.
Raytheon - najważniejsze informacje
Raytheon to producent m.in. Javelinów i Stingerów. /© 2022 Reuters

Raytheon - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1922

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

  • Produkty:

Raytheon. Co to za firma? 

Firma Raytheon powstała w 1922 roku pod nazwą American Appliance Company. Pierwotnie była skoncentrowana na nowoczesnych technologiach chłodniczych, ale szybko jej zainteresowanie zostały skierowane na elektronikę. Pierwszym produktem była gazowa rura regulująca napięcie. W 1925 r. zmieniono nazwę na Raytheon Manufacturing Company. 

Obecnie firma zajmuje się przede wszystkim produkcją nowoczesnego sprzętu wojskowego. Jest on projektowany w oparciu o innowacyjne rozwiązania. Raytheon działa w wielu segmentach przemysłu militarnego. W 2020 r. doszło do połączenia firmy z United Technologies Corporation. W ten sposób powstała spółka Raytheon Technologies z siedzibą główną w Arlington w stanie Wirginia. 

Firma ta działa w oparciu o następujące obszary biznesowe: bezpieczeństwo wewnętrzne, ISR (wywiad, rozpoznanie, obserwacja), obrona przeciwrakietowa, doskonalenie procesów. 

Co produkuje Raytheon?

Podczas II wojny światowej Raytheon specjalizował się w produkcji lamp magnetronowych do radarów, a następnie kompletnych zestawów radarowych, głównie tych przeznaczonych do wykrywania okrętów podwodnych. W kolejnych latach przedsiębiorstwo zaczęło prace nad pociskami zdolnymi zniszczyć cele w powietrzu. 

Firma zajmuje się produkcją sprzętu potrzebnego do prowadzenia działań powietrznych. W jej ofercie znajdują się m.in. pociski AMRAAM, AIM-9X, bomba Paveway, wielospektralny system sterowania MTS. 

Raytheon specjalizuje się także w produkcji naziemnych systemów obronnych. W ich skład wchodzą m.in. pociski Excalibur, Javelin, system TOW oraz pojazd bojowy XM30. 

Najbardziej znane systemy obrony antybalistycznej, to przede wszystkim Patriot PAC-3, a także MIM-104 Patriot PAC-2. Firma ta zajmuje się również produkcją pocisków rakietowych z serii Standard, a także kinetycznej głowicy bojowej Exoatmospheric Kill Vehicle EKV. Wspólnie z firmą Rafael stworzono pocisk antybalistyczny Stunner. 

Raytheon zajmuje się także dostarczaniem nowoczesnych systemów obronnych dla marynarki wojennej. Są to przede wszystkim zaawansowane czujniki AN/AQS-20 oraz system neutralizacji min AN/ASQ-235. 

W portfolio znajdują się także m.in. systemy interaktywnego przetwarzania pogody, radary GhostEye, systemy David’s Sling, rakiety SkyCeptor, pociski Stinger. 

Ciekawostki o Raytheon

Raytheon jako pierwsza firma opracowała system naprowadzania pocisku, który był zdolny przechwycić nadlatujący cel. W 1948 r. rozpoczęto produkcję rakiet kierowanych. Pierwszym pociskiem był Lark.

Podczas wojny w Zatoce Perskiej pocisk Patriot zyskał dużą popularność także poza Stanami Zjednoczonymi. 

Firma Raytheon dostarcza wielu sprawdzonych i niezawodnych sprzętów wojskowych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak Next Generation Jammer Mid-Band pozwalają skutecznie kontrolować widmo elektromagnetyczne, co pozwala zdobyć przewagę nad przeciwnikiem na polu walki. 

Raytheon zajmuje się także dostarczaniem zabezpieczeń oraz systemów wywiadowczych związanych z cyberbezpieczeństwem. 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów firmy Raytheon jest ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin. Granatniki te są obecnie używane na froncie w Ukrainie. 

Raytheon zajmuje się także produkcją pocisków niewykrywalnych przez radary, takich jak AGM-122 Sidearm oraz AGM-88 HARM.

Więcej na temat Raytheon

Raytheon - Wiadomości