USA przetestowały broń przyszłości podczas ataku na Izrael

Okręty wojenne Stanów Zjednoczonych pierwszy raz w boju użyły rakiet Standard Missile-3 (SM-3) przeciwko pociskom balistycznym wystrzelonym przez Iran podczas ataku na Izrael.

USA przetestowały broń przyszłości SM-3 podczas ataku na Izrael
USA przetestowały broń przyszłości SM-3 podczas ataku na IzraelRaytheonmateriały prasowe

Jak informuje serwis The WarZone, para niszczycieli klasy Arleigh Burke Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zneutralizowała irańskie pociski balistyczne, które zmierzały w stronę Izraela. Okazuje się, że w użyciu były najnowsze pociski Standard Missile-3 (SM-3). Miało to być pierwsze bojowe użycie tej broni. Okręty w chwili ataku miały znajdować się we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Siły Obronne Izraela (IDF) twierdzą, że w ciągu nocy wystrzelono w kierunku Izraela łącznie 350 irańskich rakiet i dronów, a ich głowice zawierały łącznie 60 ton materiałów wybuchowych. Atak powietrzny miał obejmować ok. 120 rakiet balistycznych, 30 rakiet manewrujących i 170 dronów kamikadze. Władze Izraela chwalą się, że 99 procent z nich zostało zestrzelonych, przy czym zdecydowana większość jeszcze zanim wleciała w izraelską przestrzeń powietrzną.

USA użyły swojej najnowszej broni Standard Missile-3

Teraz dochodzą do nas wieści, że w większości środki napadu powietrznego zostały zneutralizowane za pomocą broni należącej do sojuszników Izraela, a mianowicie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Jordanii. W użyciu były okręty rakietowe, myśliwce i systemy obrony powietrznej.

System Aegis BMD, czyli morski system antybalistyczny, składa się z trzech elementów i łączy w sobie możliwości naprowadzania, wykrywania i kierowania ogniem. Neutralizacja środków napadu powietrznego bazuje na systemie czujników, przechwytywaczy oraz elementu dowodzenia i kontroli. SM-3 ma zasięg operacyjny do 1200 kilometrów.

Czym jest amerykański system rakietowy SM-3?

Co niezwykłe, system może przechwycić i zniszczyć nawet rakiety balistyczne przemieszczające się nad wybrany cel w przestrzeni kosmicznej. Dlatego w sieci pojawiły się głosy, że SM-3 mogły skutecznie ochronić Izrael nawet przed najpotężniejszymi rakietami balistycznymi Iranu. Ta broń może radzić sobie nawet z bronią antysatelitarną.

Jak podaje The WarZone, pociski SM-3 w ostatniej fazie lotu uwalniają tzw. "pojazd zabijający", który uderza w cel i niszczy go energią kinetyczną, podobnie jak czynią to pociski hipersoniczne. Producent SM-3, koncern Raytheon, porównuje te uderzenia do zderzenia człowieka z 10-tonową ciężarówką, która porusza się z prędkością blisko 970 km/h.

Izrael ma też swój własny system obrony przed taką bronią. Nazywa się Arrow 3. Jednak na razie wsparcie dla takiego olbrzymiego irańskiego ataku musiały zaoferować Stany Zjednoczone. Nie jest wykluczone, że teraz, gdy system się sprawdził w boju, będzie wykorzystany w przyszłości do obrony Izraela już w ramach rodzimej armii.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas