USA mają ważną broń laserową. Przechodzi najważniejsze testy
Amerykańska armia jest na drodze do stania się wiodącą siłą w rozwoju broni laserowej. Jak donosi portal Army Recognition w Fort Sill w Oklahomie przeprowadzono najbardziej zaawansowane ćwiczenia z użyciem systemu broni laserowej Directed Energy Maneuver Short-Range Air Defense (DE M-SHORAD).

System DE M-SHORAD to 50-kilowatowa wysokoenergetyczna broń laserowa. Ma być uzupełnieniem obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu w oddziałach armii USA. Przy tym stanowi jeden z najbardziej rozwiniętych programów broni wykorzystującej ukierunkowaną energię lasera.
Pomimo tego, że DE M-SHORAD jest jeszcze prototypową konstrukcją, od 2023 roku cztery takie systemy wykorzystuje 60. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, stacjonujący w Fort Sill. Jak podaje Army Recognition na bazie informacji od US Army, żołnierze jednostki właśnie przeprowadzili najbardziej zaawansowane ćwiczenia z wykorzystaniem broni laserowej.
Amerykanie mają broń laserową. Ma niszczyć roje dronów
Ćwiczenia obejmowały celowanie w rój bezzałogowych systemów powietrznych, które latały w grupach do trzech sztuk. Miało to odzwierciedlać pole walki, w którym do ataków wykorzystywane są "roje" małych dronów.
Podczas ćwiczeń system DE M-SHORAD współpracował z tradycyjnymi środkami obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu np. z ręcznymi wyrzutniami pocisków rakietowych. Żołnierze przetestowali warstwowy system obrony powietrznej, wykorzystując nowe taktyki i procedury. W ułamku sekund musieli podejmować decyzje w złożonym polu walki.

Szeroko zakrojone ćwiczenia miały przede wszystkim przetestować, jak w warunkach ewentualnej walki sprawdzają się systemowe rozwiązania związane z wprowadzeniem broni laserowej. Siły Zbrojne USA są jednymi z głównych "graczy" w wyścigu laserowych zbrojeń, rozwijając systemy różnej klasy. Od takich jak DE M-SHORAD, mających służyć jako wsparcie terenowe dla żołnierzy sił lądowych, po system HELIOS, który ma dać okrętom Marynarki Wojennej możliwość szybkiego zwalczania dronów i celów na morzu.
DE M-SHORAD. Nowa broń obrony powietrznej
Wymóg opracowania DE M-SHORAD ogłosił RCCTO US Army (Rapid Capabilities and Critical Technologies Office). 1 sierpnia 2019 agencja zleciła budowę czterech prototypów systemu dla spółki Kord Technologies (której podwykonawcami zostały Northrop Grumman i Raytheon Technologies). W 2021 roku przeprowadzono jego pierwsze testy terenowe.
DE M-SHORAD został zaprojektowany do ochrony dywizji i brygadowych zespołów bojowych. Jest zdolny do neutralizacji bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, nisko lecących samolotów, a także pocisków rakietowych czy pocisków artylerii miotanej.
Dlaczego broń laserowa może być przyszłością wojny?
Broń wykorzystująca skupioną energię w postaci wiązki lasera jest przede wszystkim szybka i może łatwo zneutralizować np. rój tanich bezzałogowców. Jedną z jej głównych zalet jest cena. Sumarycznie koszty energii, jej zabezpieczenie oraz samo urządzenie mogą być jednostkowo tańsze niż niszczone obiekty.
Obecnie nad wysokoenergetyczną bronią laserową obok Stanów Zjednoczonych pracują m.in. Wielka Brytania, Chiny, Ukraina, Francja, Turcja czy Izrael. Ten ostatni kraj pochwalił się w maju pierwszym bojowym wykorzystaniem tego typu systemów w historii.