Amerykański myśliwiec zestrzelił rosyjski śmigłowiec

Filip Mielczarek

Filip Mielczarek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2,1 tys.
Udostępnij

Amerykański samolot EA-18G Growler zestrzelił w Jemenie rosyjski śmigłowiec Mi-24 należący do bojowników Huti. To pierwszy tego typu incydent od czasu interwencji USA i koalicji w tym kraju.

Amerykański myśliwiec zestrzelił rosyjski śmigłowiec
Amerykański myśliwiec zestrzelił rosyjski śmigłowiec123RF/PICSEL

Agencja Reuters poinformowała, że amerykański samolot walki radioelektronicznej EA-18G Growler pierwszy raz od czasu początku interwencji zbrojnej USA i koalicji kilku krajów w Jemenie, zestrzelił rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-24 należący do bojowników Huti. Maszyna wcześniej została przejęta przez terrorystów od władz kraju.

Amerykański samolot wykrył start i lot śmigłowca Mi-24 nad zachodnią częścią Jemenu. Wówczas centrum dowodzenia postanowiło zestrzelić maszynę, która mogła odbywać misję, której celem był atak na okręty USA i koalicji. Śmigłowce Mi-24 mogą wykorzystywać m.in. pociski niekierowane. Te maszyny są na co dzień używane np. w Ukrainie, gdzie świetnie sprawdzają się w misjach ataku na rosyjskie pozycje.

Amerykański myśliwiec zestrzelił rosyjski śmigłowiec Mi-8

Bojownicy Huti często używają ich do wszelkiej maści prowokacji oraz ataków na cele rządowe. W tym przypadku śmigłowiec mógł posłużyć do prób wykrycia aktywności amerykańskich myśliwców. Dlatego ze względów bezpieczeństwa szybko podjęto decyzję o jego neutralizacji.

Amerykański samolot EA-18G Growler zestrzelił Mi-24 za pomocą pocisku AGM-88E AARGM (Advanced Antiradiation Guided Missile). Jest to najnowszy naddźwiękowy pocisk rakietowy klasy powietrze-ziemia służący do niszczenia urządzeń radarowych przeciwnika, zwłaszcza systemów obrony przeciwlotniczej, naprowadzając się na źródło emitowanych przez nie sygnałów. Śmigłowiec Mi-24 był dla niego łatwym celem.

Czym jest i co potrafi amerykański samolot EA-18G Growler?

Do realizacji tej misji nie przypadkowo użyto samolotu Boeing EA-18G Growler. Jest to maszyna przeznaczona do walki radioelektronicznej. Co ciekawe, samolot został opracowany i zbudowany na bazie myśliwca pokładowego F/A-18F Super Hornet przez firmę Boeing, jako dwusilnikowy, dwuosobowy samolot w konfiguracji średniopłatu. Prace nad maszyną rozpoczęto w 2004 roku, zaś w sierpniu 2006 oblatano prototyp samolotu, natomiast produkcję seryjną rozpoczęto w 2007 roku.

EA-18G został wyposażony tak samo jak w myśliwcach F/A-18E/F radar pokładowy Raytheon AN/APG-79 z systemem aktywnego skanowania fazowego AESA. Radar sprzężono z systemami walki elektronicznej. Inne elementy awioniki EA-18G to również system komunikacji satelitarnej SATCOM, taktyczny system łączności Link 16, wielofunkcyjny system dystrybucji danych MIDS, komputer pokładowy z cyfrowym systemem gromadzenia danych AN/AYK-22.

Jeśli chodzi o uzbrojenie, to samoloty EA-18G Growler mogą przenosić dwa pociski rakietowe powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM, przeznaczone do samoobrony oraz dwa pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88 HARM i AGM-88E AARGM. Dodatkowo podczas prowadzenia misji uderzeniowych, samolot może zostać wyposażony oprócz powyższego uzbrojenia w dwie dodatkowe bomby AGM-154 JSOW.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”
      Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
      zdjęcie
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1059
      Super
      relevant
      479
      Hahaha
      haha
      206
      Szok
      shock
      152
      Smutny
      sad
      116
      Zły
      angry
      112
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      2,1 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na