Boeing

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:47) Aktualizacja Poniedziałek, 13 listopada 2023 (11:42)
Boeing to amerykańska firma znana głównie z produkcji samolotów komercyjnych i wojskowych, a także technologii kosmicznych i systemów obronnych. Jest jednym z największych producentów lotniczych na świecie, konkurując głównie z europejską firmą Airbus. Boeing produkuje szeroką gamę samolotów pasażerskich, od modeli krótko- i średniodystansowych, jak Boeing 737, po szerokokadłubowe samoloty dalekiego zasięgu, jak 777 czy 787 Dreamliner. Firma dostarcza również zaawansowane systemy wojskowe, satelity, pojazdy kosmiczne i inne usługi związane z lotnictwem i kosmosem.
Boeing - najważniejsze informacje
Boeing 777-8 Freighter. /materiał prasowy

Boeing - najważniejsze informacje

Boeing. Co to za firma?

Boeing to firma założona w 1916 roku w Seattle. Jej pierwotna nazwa brzmiała „Pacific Aero Products Co”. Rok później zmieniono ją na „Boeing Airplane Company”. Nazwa ta pochodzi od nazwiska jednego z założycieli, czyli Williama E. Boeinga. 

Pierwszym samolotem, który został wyprodukowany pod szyldem tej marki, był Boeing Model 1, nazywany także B&W Seaplane. W 1917 roku amerykańska marynarka wojenna kupiła 50 egzemplarzy tego modelu. Po zakończeniu I wojny światowej firma zajęła się produkcją samolotów o różnorodnym przeznaczeniu. Cieszyły się dużą popularnością i były eksportowane m.in. do Kanady. 

Boeing zaczął prace nad samolotem pasażerskim. W ten sposób powstał Model 6, inaczej B-1. Był on w stanie przewieźć nie tylko pilota, ale także dwóch pasażerów. W 1927 roku powstała pierwsza linia lotnicza Boeing Air Transport. Obsługiwała ona połączenia między Chicago oraz San Francisco. To właśnie te linie lotnicze po raz pierwszy zatrudniły także obsługę naziemną, czyli stewardesy. Kolejne lata to intensywny rozwój firmy, która zajęła się produkcją cywilnych oraz wojskowych samolotów, które są wykorzystywane do dziś. 

Co produkuje Boeing?

Boeing Company to amerykański koncern zajmujący się przede wszystkim produkcją samolotów i śmigłowców różnego typu. Jest to sprzęt wykorzystywany zarówno w lotnictwie cywilnym, jak i wojskowym. Boeing uczestniczy także aktywnie w badaniach kosmicznych. Zajmuje się produkcją podzespołów i części do rakiet, satelitów oraz statków kosmicznych.

W ramach programu „Commercial Crew Program” prowadzonego przez NASA Boeing wraz z Bigelow Aerospace pracują nad pojazdem orbitalnym CST-100, który ma być załogowym statkiem kosmicznym przeznaczonym do transportowania załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.
Firma ta wyprodukowała wiele samolotów, które są używane w liniach lotniczych na całym świecie. Od 1967 roku nieustannie trwa produkcja modelu Boeing 737. W 2023 roku z linii zszedł natomiast ostatni egzemplarz Boeing 747.  

Ciekawostki o Boeing

  • Głównym konkurentem Boeinga jest firma Airbus, która także produkuje różnego rodzaju samoloty wykorzystywane w wielu liniach lotniczych. 

  • Boeing produkuje również szerokokadłubowy model  Dreamliner. Jest to maszyna dalekiego zasięgu. Może jednorazowo przewieźć od 210 do 330 pasażerów. 

  • Siedziba firmy Boeing jest zlokalizowana w Renton w stanie Waszyngton. W tym mieście zajmuje się także jeden z zakładów produkcyjnych. Zajmuje się on budową samolotów z rodziny 737. Drugi ośrodek mieści się w Everett. Tam powstają m.in. modele 767, 777. Dreamlinery 787 powstają natomiast w zakładach w Charleston w Karolinie Południowej.

Temat Boeing znajdziesz również w serwisie:

Boeing - Wiadomości

Boeing - Wideo

  • Pierwszy start bombowca Boeing B-47 Stratojet

    Wtorek, 18 grudnia 2012 (13:32)
    17 grudnia 1947 roku w powietrze wzbił się bombowiec Boeing B-47 Stratojet. Maszyna była średniego zasięgu, mogła się rozpędzić do prędkości przydźwiękowych, a jej główne zadanie polegało...