Słowacja włącza się w modernizację i remonty ukraińskiego sprzętu wojskowego
Jaroslav Nad’, słowacki Minister Obrony poinformował, że w jego kraju mają być remontowany i modernizowany ukraiński sprzęt wojskowy.
Firma Konstrukta-Defence, państwowa spółka akcyjna, która jest producentem ciężkiego uzbrojenia, zawarła kontrakt na naprawę pojazdów opancerzonych BRDM-2. Naprawa ma charakter komercyjny. Na razie, na Słowację ma trafić kilkadziesiąt pojazdów.
Ukraina rozmawia także z Czechami o remontach ciężkiego sprzętu bojowego. Pierwszy kontrakt będzie dotyczyć naprawy czołgów T-64 przez prywatną czeską firmę Czechoslovak Group.
Słowacki rząd wielokrotnie deklarował gotowość dalszego wspierania Ukrainy, zarówno w formie pomocy humanitarnej, jak i wojskowej.
Czym są BRDM-2?
BRDM-2 to opancerzony samochód rozpoznawczy, który został zaprojektowany w Związku Radzieckim. Produkowany był w latach 1963-1989. Załoga składa się z dowódcy, kierowcy, zwiadowcy i celowniczego.
Do uzbrojenia wchodzi karabin maszynowy KPWT 14,5 mm oraz karabin maszynowy PKT 7,62 mm. W podstawowej wersji samochód ma zamontowaną stożkowatą wieżyczkę w centralnej części.
Maszyna posiada także reflektor podczerwieni, podczerwone światła drogowe oraz filtr NBC. W wyposażeniu można także znaleźć centralny system regulacji ciśnienia, który jest przydatny do poruszania się w każdym terenie. W podwoziu znajdziemy również dodatkowe chowane koła, w środkowej części kadłuba, które ułatwiają pokonywanie przeszkód, m.in. rowów i nasypów.
Pojazd dysponuje lornetkową panoramą peryskopową, która zapewnia obserwację terenu w zasięgu do 3000 metrów i pełny widok kołowy.
BRDM-2 jest wyposażony w ośmiocylindrowy czterosuwowy silnik benzynowy GAZ-41. Może poruszać się w wodzie, dzięki pędnikowi wodnoodrzutowemu.
Do wad tej maszyny zalicza się brak ochrony przed ogniem artyleryjskim i pociskami karabinów maszynowych. Opony nie są zabezpieczone przed przebiciem.
BRDM-2 występują w kilkunastu wariantach i modyfikacjach różniące się uzbrojeniem i przeznaczeniem. W roku 2019 Ukraina posiadała 433 wozy opancerzone tego typu. Maszyny są także na wyposażeniu polskiej armii.