Reklama

Generał Christopher Cavoli – nowy Naczelny Dowódca NATO w Europie

Rada Północnoatlantycka zatwierdziła nowego naczelnego dowódcę sił sojuszniczych w Europie. Nominację wręczył Joe Biden, prezydent USA. Kim jest generał Cavoli?

Do tej pory (od 2020 roku) był dowódcą armii Stanów Zjednoczonych w Europie i w Afryce. Cavoli służył w wojnie w Afganistanie i dowodził m.in. brygadą 1 Dywizji Pancernej, 1 Batalionem 32 Pułku Piechoty, 10 Dywizją Górską (podczas wojny w Afganistanie), czy 25 Dywizją Piechoty armii USA.

Przeszłość generała

Christopher Cavoli urodził się podczas zimnej wojny w Niemczech Zachodnich. Jego ojcem był włosko-amerykański oficer wojska USA. Dzieciństwo spędził w Rzymie, Weronie, Vicenzie i w Gissie.

Ukończył biologię na Uniwersytecie Princeton, gdzie swoją pracę dyplomową pisał o... dżdżownicach (tytuł pracy: "Wpływ dżdżownic na pionową dystrybucję śluzowców w glebie"). W 1997 roku ukończył studia magisterskie z języka rosyjskiego i studiów dot. Europy Wschodniej na Uniwersytecie Yale.

Reklama

Życie w wojsku

W 1987 roku został wcielony do piechoty z Korpusu Szkoleniowego Oficerów Rezerwy. Cavoli został po raz pierwszy przydzielony jako podporucznik do 3 Batalionu 325 Dywizji Powietrznodesantowej w Vicenzy (1988-1994).

W 1995 roku rozpoczął rosyjski program Foreign Area Officer (FAO).  Był oficerem obszaru zagranicznego Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Taki oficer jest regionalnym ekspertem w operacjach polityczno-wojskowych. Posiada unikalną wiedzę dotyczącą strategicznego ukierunkowania informacji, ze świadomością polityczną, socjologiczną, kulturową, ekonomiczną i geograficzną danego regionu.

Cavoli mówi biegle po rosyjsku i dodatkowo pełnił funkcję dyrektora ds. Rosji w sztabie Przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Służył także w Bośni i Hercegowinie razem z Siłami Wykonawczymi (wielonarodowe siły pokojowe NATO).

Potem służył jako zastępca dowódcy Regionalnego Dowództwa Zachodniego w Heracie podczas wojny w Afganistanie. Generałem dywizji został w 2016 roku, a w 2020 r. został generałem armii. Równocześnie został dowódcą Armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce.

Obecnie

Cavoli jako Naczelny Dowódca będzie odpowiedzialny za wszystkie operacje USA na kontynencie europejskim. Pod jego dowodzeniem będzie około 100 tysięcy amerykańskich żołnierzy w Europie. Będzie także Głównodowodzącym Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR). Jednocześnie będzie monitorował dostawy broni do Ukrainy.

Wcześniej tę funkcję zajmował gen. Tod D. Wolters, który według amerykańskich mediów przechodzi na emeryturę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | NATO | Amerykańska armia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy