Szykuje się polsko-niemieckie starcie

W potocznych wyobrażeniach dotyczących starć polsko-niemieckich z września 1939 roku króluje obrazek rodzimej kawalerii, szarżującej na czołgi.

Tymczasem owe "z szabelką na pancerz" nijak ma się do rzeczywistości. I choć istotnie, przewaga techniczna w czasie wojny obronnej była po stronie niemieckiej, gdy jednak dochodziło do starć piechoty, stawali naprzeciwko siebie podobnie wyekwipowani żołnierze. Uzbrojeni w niemal identyczne karabiny Mausera.

O tym, jak wyglądały takie starcia, wiemy z książek, filmów czy wreszcie z relacji uczestników i świadków. I choć zwłaszcza te ostatnie mają ogromną wartość, nic nie działa na wyobraźnie tak, jak historyczna rekonstrukcja. A właśnie takie przedsięwzięcie przygotowują organizatorzy Odysei Historycznej, imprezy, która w dniach 22-24 lipca br. odbędzie się w Kutnie.

Reklama

Przez różne epoki

Poza epizodem z czasów wojny obronnej 1939 roku zaplanowano również inscenizację fragmentu bitwy pod Arnhem z 1944 roku. To z kolei nie lada gratka dla miłośników formacji powietrznodesantowych - zwłaszcza, że przed i po "walce" będą mogli obejrzeć posterunek odtworzony przez rekonstruktorów, wcielających się w żołnierzy słynnej brygady gen. Sosabowskiego.

Podobne ekspozycje utworzą również rekonstruktorzy innych formacji - od starożytnych Rzymian, przez żołnierzy z czasów I wojny światowej, po współczesne oddziały US Army. Pełna nazwa imprezy - Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznych "Odyseja Historyczna Epizod II" Kutno 2011 - zobowiązuje. Swój udział potwierdziło ponad 350 uczestników z 35 grup, z różnych epok!

Dla miłośników sprzętu

Na zlocie, oprócz rekonstruktorów, zobaczyć będzie można również sprzęt wojskowy: samochody zabytkowe (Gaz, Uaz, Cadillac, Dodge sanitarka, Magirus, Land Rovery), samochody pancerne (wz. 34 oraz Ford FT-B), czołg Renault FT-17, motocykle zabytkowe (Royal Enfield 1915, BMW R75 Sahara, BMW R12, BMW R35, M72, K750, Triumph, i inne), artylerię, miotacze min z 1915 roku, moździerze i inne...

Wszystkich pasjonatów militariów zapraszamy na imprezę, której INTERIA.PL jest patronem medialnym. Więcej informacji na temat kutnowskiego zlotu znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy.

Prezentowane zdjęcia pochodzą z zeszłorocznej edycji Odysei.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy