Tanio i skutecznie. Nowe działo chroni przed zmasowanymi nalotami

Firma Northrop Grumman ogłosiła opracowanie nowego systemu obrony powietrznej Cannon-Based Air Defense (CBAD), zaprojektowanego w celu przeciwdziałania rosnącemu zagrożeniu ze strony połączonych nalotów z udziałem rakiet manewrujących i dronów.

Systemy Cannon-Based Air Defense (CBAD) zapewniają skalowalną, odporną i opłacalną ochronę przed masowymi zagrożeniami powietrznymi
Systemy Cannon-Based Air Defense (CBAD) zapewniają skalowalną, odporną i opłacalną ochronę przed masowymi zagrożeniami powietrznymiNorthrop Grummanmateriały prasowe

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Northrop Grumman, przeciwnicy w coraz większym stopniu skupiają się na zwiększaniu ilości, różnorodności i możliwości swojej broni powietrznej. Oczekuje się, że przyszłe konflikty będą obejmować zintensyfikowane naloty na wcześniej bezpieczne bazy i infrastrukturę krytyczną, co wymaga natychmiastowych działań.

Tanie pociski na tanie drony

Odpowiedzią mają być systemy Cannon-Based Air Defense (CBAD), zapewniające skalowalną, odporną i opłacalną ochronę przed masowymi zagrożeniami powietrznymi. I ta ostatnia cecha jest tu szczególnie ważna, bo w obliczu coraz większej liczby tanich i często jednorazowych statków bezzałogowych, których koszt nie przekracza kilku tysięcy dolarów, przeciwdziałanie z wykorzystaniem kosztujących setki tysięcy dolarów pocisków manewrujących jest coraz trudniejsze do zaakceptowania i umotywowania.

Rozwijamy obronę powietrzną opartą na armatach (CBAD), która wykorzystuje działa łańcuchowe Bushmaster z zaawansowaną amunicją, aby przystępnie cenowo pokonać rosnące zagrożenie: duże naloty rakiet manewrujących i bezzałogowych systemów powietrznych
firma szczegółowo opisała możliwości CBAD w niedawnym poście na X.

Przypominamy, że w armaty łańcuchowe M242 Bushmaster kal. 25 mm produkcji firmy McDonnell Douglas wyposażone są m.in. wozy gąsienicowe bojowe wozy piechoty M2 Bradley, które wielokrotnie prezentowały ich możliwości w Ukrainie.

Armaty łańcuchowe to sprawdzone rozwiązanie

Armata ma masę 110,2 kg, lufę o długości 2,032 m, a prędkość wylotowa pocisku wynosi 1360 m/s. Cechuje się ona szybkostrzelnością na poziomie 200 strzałów na minutę, a pociski mogą być wysyłane nawet na odległość 6500 metrów. Kijów ma tu do dyspozycji pociskami odłamkowo-burzące i zapalające M792 kal. 25 mm ze smugaczem (HEI-T).

Cannon-Based Air Defense (CBAD) integruje czujniki, dowodzenie i kontrolę zarządzania walką oraz efektory, wykorzystując te sprawdzone w walce armaty i zestaw zaawansowanej amunicji.

Nie padają tu żadne konkretne oznaczenia, ale Northrop Grumman zapewnia, że przoduje w opracowywaniu nowych, zaawansowanych rodzajów amunicji, które obejmują amunicję penetrującą, typu airburst, z zapalnikiem zbliżeniowym i kierowaną. Oferuje też warstwową ochronę terminali ze skalowalną bazą produkcyjną i uproszczoną logistyką, pomagając "żołnierzom zwyciężyć dziś wieczorem i każdego jutra dzięki inteligentnej broni gotowej działać na ich korzyść".

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas