Turcja chce się dozbroić. Na celowniku brytyjskie fregaty typu 23

Jak donosi Bulgarianmilitary turecka delegacja przeprowadza obecnie inspekcję brytyjskich fregat typu 23. O tym, czy Turcja kupi okręt, będzie decydować specjalnie przygotowany raport, który ma być przekazany do Dowództwa Sił Morskich i Ministerstwa Obrony Narodowej Turcji.

W tureckiej marynarce wojennej znajduje się 26 fregat w trzech różnych klasach. Najnowszymi jednostkami są okręty typu Barbados (cztery jednostki), które są w trakcie modernizacji. Dalej są cztery fregaty Yavuz, które są użytkowane od 30 lat i w ciągu najbliższych 10 lat mogą przejść na emeryturę.

Innymi fregatami są statki typu Gabaya, które w każdej chwili mogą zostać wyłączone z użytkowania - mają około 40 lat. Jednakże dzięki stałej konserwacji i modernizacjom, nadal znajdują się na wyposażeniu tureckiej marynarki wojennej. Turcja mimo wszystko zdaje sobie sprawę ze starzejącej się floty swoich okrętów, zatem rozpoczęła poszukiwania nowego sprzętu wojskowego. Na celowniku znalazły się brytyjskie fregaty typu 23.

Reklama

Co potrafi fregata typu 23?

Fregaty rakietowe typu 23 weszły do brytyjskiej marynarki wojennej w 1990 roku. Są wykonane w technologii stealth, dzięki czemu obniżona została emisja promieniowania podczerwonego oraz zmniejszone zostało echo radiolokacyjne statku. Inżynierowie zastosowali siłownię typu CODLAG, co powoduje, że okręt może być napędzany przez silniki elektryczne. Zastosowanie takiego rozwiązania skutkuje zmniejszeniem poziomu hałasu i sprawdza się w przypadku śledzenia okrętów podwodnych.

Okręt tego typu ma długość 133 m i szerokość nieco ponad 16 m. Oprócz siłowni typu CODLAG zamontowane są tu cztery silniki wysokoprężne o mocy 8 000 KM. Statek osiąga prędkość 28 węzłów, a w skład załogi wchodzi 185 osób. Na uzbrojenie składają się dwie czteroprowadnicowe wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon, 32 pionowe wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Sea Wolf, armata kalibru 114 mm, dwa działka Oerlikon 30 mm oraz dwie potrójne wyrzutnie torped Mk 32.

Ponadto zamontowany jest tutaj system zarządzenia walką BAE Systems Command System DNA(2), system kierowania ogniem Sperry Sea Archer 30, z kolei nawigacja wykorzystuje Kelvin Hughes Radar Type 1007 oraz Racal Decca Type 1008. Oprócz tego w skład systemów samoobrony wchodzi system wabików Seagnat, które mają "odwracać uwagę" broni kierowanej radarem za pomocą aktywnych i pasywnych środków. Bulgarianmilitary zaznacza, że Turcja jest w stanie zmodernizować broń, czujniki i wyposażenie okrętu w ciągu roku. W brytyjskim Royal Navy znajduje się 12 fregat typu 23.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | sprzęt wojskowy | okręt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy