USA jednak nie opracują supernowoczesnego myśliwca? Program wstrzymany
Spory zwrot akcji w amerykańskim przemyśle lotniczym. Dlaczego USA chcą wstrzymać projekt rozwoju swojego nowoczesnego myśliwca szóstej generacji NGAD? Powód jest dość prosty.
Projekt NGAD (skrót z ang. dominacja w powietrzu nowej generacji), to jedna z najnowszych inicjatyw amerykańskich sił zbrojnych mająca na celu opracowanie myśliwca przewagi powietrznej szóstej generacji, który ma docelowo zastąpić F-22 Raptor, który do służby wszedł w 2005 roku.
Program został rozpoczęty w 2014 roku przez badania DARPA, czyli Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony USA. Jedną kluczowych cech nowej maszyny ma być możliwość jej współpracowania z tzw. lojalnymi skrzydłowymi, czyli bezzałogowcami przenoszącymi dodatkowe uzbrojenie bądź systemy pokładowe. NGAD ma wejść do służby w latach 30. XXI wieku, początkowo był to wspólny program sił powietrznych i marynarki wojennej USA, jednak ostatecznie NGAD pozostał przy US Air Force, a US Navy rozpoczęło własny projekt F/A-XX.
Planowana amerykańska maszyna to kompleksowy system
NGAD ma nie być tylko pojedynczym myśliwcem, ale raczej kompleksowym systemem integrującym liczne podsystemy, między innymi wspomniane bezzałogowce. Wszystkie jego elementy mają docelowo działać wspólnie w ramach sieciocentrycznego pola walki, gdzie współpraca i wymiana danych w czasie rzeczywistym będą kluczowe dla osiągnięcia przewagi taktycznej.
Jednym z głównych celów projektu NGAD jest opracowanie platform o znacznie większym zasięgu operacyjnym dla obszaru Pacyfiku oraz lżejszego wariantu dla Europy. Ponadto nowa generacja myśliwców będzie wyposażona w najnowsze technologie stealth, co uczyni je znacznie trudniejszymi do wykrycia przez radary przeciwnika.
Ukończenie całości programu ma kosztować Amerykanów co najmniej 1,66 miliarda dolarów. Wstępnie planowane jest wyprodukowanie 200 maszyn, o kilkanaście więcej niż myśliwców F-22 Raptor.
Dlaczego Amerykanie wstrzymują program swojego supernowoczesnego myśliwca?
Według wypowiedzi Franka Kendalla, Sekretarza Sił Powietrznych USA — program NGAD jest wstrzymywany z powodu konieczności przeprowadzenia ponownej oceny strategii i kierunku działań dla projektu. Decyzja ta ma na celu zapewnienie, że program będzie zgodny z najlepszymi koncepcjami operacyjnymi jeszcze zanim zostanie podjęta decyzja dotycząca wyboru konkretnego projektu i dostawcy. Nie wspomniano jednak, na ile szacuje się czas trwania pauzy w projekcie.
Pomimo przerwy w realizacji programu NGAD, Kendall w swojej wypowiedzi potwierdził, że inne inicjatywy mające na celu modernizację amerykańskiego lotnictwa postępują bardzo szybko.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!