F-22

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:48) Aktualizacja Piątek, 17 listopada 2023 (15:15)
F-22
F-22 - najważniejsze informacje
F-22 Raptor na lotnisku w Łasku. /123RF/PICSEL

F-22 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  samolot, sprzęt wojskowy

 • Rok uruchomienia produkcji:

  1990

F-22. Co to za samolot wojskowy?

F-22 Raptor to myśliwiec przewagi powietrznej stworzony przez amerykańską firmę Lockheed Martin we współpracy z amerykańskim koncernem Boeing Company. Jest to jednostka jednoosobowa, co oznacza, że załogę stanowi wyłącznie pilot. Pierwsza data oblotu samolotu to 19 listopada 1990 roku. Do 2011 roku wypuszczono aż 195 egzemplarzy samolotu.

F-22 Raptor jest napędzany silnikiem dwuprzepływowym F119-PW-100 wyprodukowanym przez firmę Pratt & Whitney (z oddziałami w Polsce). Jego specyficzna budowa pozwala na uzbrojenie w jedno działko M61 Vulcan, które jest zlokalizowane w kadłubie maszyny. Dodatkowym wyposażeniem maszyny jest radar pozwalający wykryć wrogie jednostki z odległości ok. 200-240 km.

Jednostka wykorzystuje technologie stealth wyróżniające najlepsze maszyny lotnicze na świecie. Ich zadaniem jest zmniejszenie wykrywalności samolotów. Oznacza to, że myśliwiec F-22 Raptor ma unikalny kształt, a do jego wykonania zastosowano specjalne materiały.

Przez lata maszyna wykorzystywana była przez USAF, czyli Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Produkcję myśliwca zakończono w 2011 roku. Początkowo myśliwiec F-22 tworzony był z myślą o tym, aby zastąpić model F-15C/D. W praktyce jednak jednostka F-15 została zastąpiona przez samolot F-35 Lighting II.

Ciekawostki o samolocie F-22

 • Samolot F-22 Raptor w misji osłony powietrznej NATO.
W 2022 roku zdecydowano, że w ramach obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej myśliwce F-22 Raptor zostaną skierowane do Polski. Miejscem ich stacjonowania była baza lotnictwa taktycznego w Łasku. Łącznie do osłony powietrznej wysłano aż 6 maszyn.
 • Wyeliminowano problem duszenia się pilotów w myśliwcu F-22.
W historii myśliwców zdarzyło się kilka katastrof wynikających z uduszenia się ich jednoosobowej załogi. Częste było także niedotlenienie pilotów. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozwiązały jednak ten problem. Okazało się, że przyczyną niedotlenienia była wadliwa konstrukcja zaworu, który odpowiadał za dystrybucję tlenu.
 • Następca dla myśliwca F-22.
Chociaż samoloty F-22 Raptor są maszynami chętnie wykorzystywanymi przez siły zbrojne na całym świecie, to już szykuje się dla nich zamienne jednostki. Od lat specjaliści pracują nad nowoczesnymi samolotami przyszłości, które będą wykorzystywały sztuczną inteligencję. Najprawdopodobniej ich produkcja nie rozpocznie się jednak wcześniej niż w 2030 roku.
 • Myśliwiec F-22 w realizacjach filmowych.
F-22 Raptor to samolot, który odegrał ważną rolę nie tylko w siłach zbrojnych, ale także kulturze masowej. Maszyna ta pojawiła się w wielu popularnych filmach. Były to m.in. takie produkcje jak Transformers, Iron Man i Olimp w ogniu.

F-22 - Wiadomości