W USA powstanie samolot pasażerski, który rozpędzi się do 6000 km/h

Informowaliśmy Was, że Pentagon chce przygotować dla prezydenta nowy Air Force One. Ma to być najszybszy w historii samolot, który rozpędzi się do 6000 km/h. Teraz mamy potwierdzenie.

Chodzi o firmę Hermeus z siedzibą w Atlancie, która testuje tam z powodzeniem silnik pracujący w cyklu mieszanym. Łączy on w sobie zarówno atrybuty silnika turboodrzutowego, jak i strumieniowego. Takie napędy, które się uzupełniały, miały np. SR-71, ale nowy silnik będzie znacznie wydajniejszy.

Teraz dowiadujemy się, że Pentagon przeznaczył 60 milionów dolarów na rozwój prototypu nie tylko nowego silnika, ale również całego samolotu. Ma to być pojazd, na którego pokład ma wejść od 9 do 19 osób. Pentagon wsparł też finansowo firmę Boom Supersonic i Exosonic.

Reklama

Silnik turboodrzutowy Hermeus zasysa powietrze z przodu i wypycha je wraz ze spalinami z tyłu, w celu wytworzenia ciągu, który wystarcza by nadać prędkość poddźwiękową, natomiast silnik strumieniowy włącza się przy prędkości bliskiej dźwięku i zaczyna wtłaczać większą ilość powietrza do silnika, przez co wytwarza się jeszcze większy ciąg. Pozwala on rozpędzić samolot od prędkości 5 razy większej od dźwięku.

Hermeus rozwiązał też problem gwałtownego wzrostu temperatury silnika w trakcie największego obciążenia, za pomocą chłodnicy wstępnej, która chłodzi powietrze, zanim dostanie się do komory spalania silnika.

Rząd USA planuje hipersoniczną ofensywę w lotnictwie. Wojsko pracuje nad bronią hipersoniczną, a także pojazdami, które będą mogły przenosić broń jądrową pomiędzy kluczowymi lokacjami na całym świecie. Nie jest tajemnicą, że jest to odpowiedź na technologie tworzone przez Rosję i Chiny.

Źródło: GeekWeek.pl/DoD/Hermeus / Fot. Hermeus

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy