Ważna umowa dla polskich pancerniaków. Chodzi o Leopardy
Konsorcjum kierowane przez Polską Grupę Zbrojeniową podpisało z 4. Regionalną Bazą Logistyczną we Wrocławiu umowę ramową na utrzymanie wsparcia technicznego i remontów czołgów Leopard 2 w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu i zakładach Bumar-Łabędy w Gliwicach.

Polski przemysł kontynuuje serwis czołgów Leopard 2
23 kwietnia 2025 roku w siedzibie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu podpisano umowę ramową, na mocy której w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. oraz poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. będą odbywały się przeglądy, weryfikacja stanu technicznego, a w razie potrzeby remonty wszystkich używanych przez polskie Siły Zbrojne typów czołgów Leopard 2 - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.
Podpisana umowa obejmuje lata 2025-2028. To czwarty kontrakt na serwis polskich Leopardów, realizowany przez krajowy przemysł. Do umowy ramowej zawierana będzie oddzielna umowa wykonawcza obejmująca weryfikację stanu technicznego czołgu. Na jego podstawie oceniany będzie stopień naprawy bądź ewentualnego remontu.
Ile czołgów Leopard 2 posiada Wojsko Polskie?
Obecnie w polskiej armii znajdują się trzy wersje czołgów Leopard: 2A4, 2A5 oraz 2PL/M1. Jak podała Polska Grupa Zbrojeniowa, łącznie posiadamy ponad 230 sztuk tych wozów. Podział prac serwisowych wygląda następujaco: do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu trafiają Leopardy 2A5, a 2A4 oraz 2PL/M1 do Zakładów Bumar-Łabędy w Gliwicach.
Najlepszymi z naszych Leopardów są wersje 2PL/M1, będące zmodernizowanymi 2A4. Program ich ulepszenia prowadzony jest przez Zakłady Bumar-Łabędy we współpracy z niemieckim Rheinmetall Landsystems, który produkuje części zamienne i technologię. Według upublicznionych informacji do tej pory żołnierze otrzymali 71 czołgów Leopard 2PL.
Program mający zmodernizować Leopardy 2A4 Wojska Polskiego zaczął się już w 2015 roku, gdy Inspektorat Uzbrojenia (dziś Agencja Uzbrojenia) podpisał umowę opiewającą na 2,4 mld złotych z Polską Grupą Zbrojeniową i Zakładami Bumar-Łabędy. W ramach licznych aneksów ustalono, że ulepszenia obejmą całą flotę Leopardów 2A4. Po przekazaniu Ukrainie 14 tych czołgów z naszych magazynów program obejmuje 128 maszyn. Obecnie jego całkowity koszt wynosi 4,18 mld złotych i zakończyć ma się w 2027 roku, sześć lat po planowanym pierwotnym terminie.
Leopard 2PL to unowocześniony czołg dla polskiej armii
Leopard 2PL/M1 to rozwinięcie pierwotnej koncepcji 2PL, która powstała na bazie testów prototypów proponowanej modernizacji. Wprowadza m.in. system "cold start", czyli uruchomienie silnika bez restartu urządzeń elektronicznych czy automatyczny zestaw gaszenia pożarów w pomocniczej jednostce zasilającej.
Podstawowo Leopard 2PL/M1 z wersji 2A4 zachował armatę 120 mm, jednak ta została dostosowana do wystrzeliwania pocisku programowalnego DM11 oraz pocisków podkalibrowych DM53 i DM63A1. Modernizacja wprowadza też elektryczny napęd i stabilizację wieży w miejsce starych hydraulicznych systemów.
Leopard 2PL/M1 otrzymał na wieży kompozytowy pancerz Advanced Modular Armor Protection (AMAP), który nadaje mu innego wyglądu względem wersji 2A4. Pancerz wykorzystuje nowe materiały nanoceramiczne oraz nowoczesne stopy tytanu i stali. . Modernizacja wprowadziła też specjalne wkładki, chroniące załogę przed odpryskami w przypadku przebicia.
Kolejnym elementem wyróżniającym Leopardy 2PL/M1 są kamery termowizyjne KLW-1 Asteria III generacji w celownikach dowódcy i działonowego, zapewniających lepszą widoczność w dzień i w nocy. Sam dowódca posiada także panoramiczną kamerę obserwacyjną PERI R17A3L4 CP.