Zaskakujący krok USA. Szpiegowski U2 pojawił się nad Rosją

W związku z wojną na Ukrainie i ostatnimi problemami z zakłócaniem przez Rosjan sygnału GPS m.in. nad Bałtykiem i w Polsce, USA wysłały z tajną misją nad Rosję swój kultowy szpiegowski U2.

W związku z wojną na Ukrainie i ostatnimi problemami z zakłócaniem przez Rosjan sygnału GPS m.in. nad Bałtykiem i w Polsce, USA wysłały z tajną misją nad Rosję swój kultowy szpiegowski U2.
Szpiegowski samolot U2 pojawił się nad Rosją /Blair Bunting /YouTube

Wojna w Ukrainie sprawiła, że USA i kraje NATO zintensyfikowały loty patrolowe i obserwacyjne nad wschodnią Europą, które mają za zadanie nie tylko dostarczyć cennych informacji o aktywności Rosjan, ale również jak najbardziej to możliwe chronić mieszkańców UE.

Entuzjaści lotnictwa wypatrzyli dziś (05.01) na niebie ponad Danią kultowy amerykański samolot szpiegowski U-2 Dragon Lady. Maszyna miała odbyć lot we wschodniej części Morza Bałtyckiego i skupić się na obserwowaniu terenów Królewca, Rosji, Finlandii czy Białorusi. Amerykańska Agencja Wywiadowcza próbowała namierzyć i pozyskać więcej informacji o aktywności Rosjan i ich działaniach, które mają na celu destabilizację komunikacji na wodach Bałtyku i w krajach NATO.

Reklama

Szpiegowski U-2 Dragon Lady obserwuje Rosję

U-2 Dragon Lady to najbardziej znany amerykański samolot szpiegowski, który był bardzo często wykorzystywany przez CIA w czasach Zimnej Wojny. Pomimo faktu, że żyjemy w erze satelitów i dronów, Pentagon jednak nie zrezygnował z tej maszyny. U-2 zostały zmodernizowane, by wciąż wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie.

U-2 został zaprojektowany i zbudowany właśnie do realizacji takich zadań. Maszyna bez problemu może osiągnąć pułap 27 tysięcy metrów nad powierzchnią Ziemi, a na jej pokładzie znajdują się dziesiątki kamer i czujników wyspecjalizowanych w obserwacjach najróżniejszych obiektów, nie tylko latających, ale również tych budowanych na powierzchni.

Rosja zakłóca sygnał GPS nad Bałtykiem i Polską

Maszyna może operować w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień jak i w nocy. U-2 to samolot napędzany jednym silnikiem i oferujący dwa miejsca dla pilotów. Dzięki układowi zbliżonemu do szybowca, może wznieść się na dużą wysokość i utrzymywać się przez długi czas w powietrzu. Wszystkie ujęcia z kamer wykonane w trakcie lotu mogą być w trybie rzeczywistym przesyłane do centrum dowodzenia.

Siły Powietrzne USA pracują nad następcą U-2. Budowa i testy nowego samolotu szpiegowskiego na miarę XXI wieku mają odbywać się w słynnej na całym świecie, tajnej bazie wojskowej o nazwie Area 51 w Nevadzie. Następca U-2 powstaje z myślą o szpiegowaniu terytoriów Rosji i Chin.

U-2 brał udział w wykryciu chińskiego balonu nad USA

Co ciekawe, tuż przed niedawnym strąceniem chińskiego balonu nad Stanami Zjednoczonymi, CIA wysłało w jego kierunku jeden z samolotów szpiegowski U-2 Dragon Lady. W sieci pojawiło się później selfie wykonane przez jedną z kamer, znajdującą się w amerykańskim samolocie, na której widoczny jest również chiński wynalazek.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy