Czy BlackBerry 10 przebije popularnością Androida?

Na początku przyszłego roku RIM ma zaprezentować pierwsze urządzenia działające pod kontrolą platformy BlackBerry 10. Prezes koncernu - Thorsten Hein twierdzi, że to właśnie BB10 pozwoli kanadyjskiej firmie zawładnąć rynkiem smartfonów.

RIM planuje małą rewolucję
RIM planuje małą rewolucjęmateriały prasowe

BlackBerry 10 jest nowym systemem operacyjnym RIM, opartym na QNX. Platforma podobnie jak iOS i nowe wersje Androida jest tworzona z myślą o użytkownikach tabletów jak i smartfonów. Początkowo system miał zadebiutować pod koniec 2012 roku pod nazwą BBX. Ostatecznie wraz z pierwszymi urządzeniami pojawi się na rynku w pierwszym kwartale 2013 roku.

Niedawno Thorsten Heins ujawnił, że firma rozważa udostępnienie BB10 pozostałym producentom jako platformy licencjonowanej. W ten sposób mógłby pojawić się na telefonach HTC, LG czy Sony.

- Jesteśmy na rynku po to aby wygrać. Nie mamy zamiaru walczyć o trzecie, czwarte miejsce - powiedział dla Bloomberg Heins.

Aktualnie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy nowy system Kanadyjczyków i smartfony na nim oparte odniosą sukces na rynku. Zdjęcia i wideoprezentacje platformy zachęcają do jej wypróbowania. Na uwagę zasługuje m.in.: klawiatura wirtualna z systemem przewidywania wpisywanych słów, rozbudowana obsługa gestów czy bardzo wygodny multitasking/przełącznik programów. Kluczem do sukcesu może okazać się licencjonowanie BB10, ponieważ bez wsparcia pozostałych producentów RIM ma nikłe szanse na zainteresowanie konsumentów. Wystarczy spojrzeć na wyniki finansowe firmy. Udział na rynku smartfonów kanadyjskiej firmy spadł z ponad 20 proc. w III kwartale 2009 roku do zaledwie 5,2 proc. w II kwartale 2012 roku (wg. danych Gartner).

Na koniec nasuwa się pytanie czy producenci będą chcieli odpłatnie korzystać z licencji BB10 mając do wyboru Androida? Największy dostawca smartfonów na rynku, Samsung, stwierdził już, że nie jest zainteresowany jakąkolwiek formą współpracy z RIM.

Kamil Bąkowski

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas